Tagasi kalendrisse

Aeg: 30.04.17  17:00–18:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum
Hind: 10/7 €

Sergei Ostrovski, viiul, dirigent (Iisrael)

Eesti Sinfonietta

1713. aastal, kui Venemaa tsaar Peeter I oli ametis Kadrioru lossi ja pargiansambli planeerimisega, nägi itaalia viiulivirtuoos ja helilooja Giuseppe Tartini veidrat unenägu: saatan viskus tema jalge ette ja palus luba austatud muusikut teenida. Kõik soovid täideti kohe ja vastuvaidlematult ning kui kuulus helikunstnik enam midagi tahta ei osanud, ulatas ta põrguisandale oma viiuli, tundes huvi kurjuse vürsti mänguoskuste vastu. Otsekohe algas enneolematu virtuposne tulevärk, sarviline ilmutanud lisaks võimatuna näivatele mänguvõtetele ka erakordselt peent muusikalist maitset ja deemonilkku, vastupandamatut kõlailu. Unest ärgates haaras Tartini kohe oma pilli ja püüdis kõike kogetut ilmsi järele teha ning kirja panna. Selline on legend muusikaloo ühe kõige keerulisema viiuliteose – sonaadi “Kuraditriller” (it “Il trillo del diavolo”) saamisloo kohta.

Volbriöö eel kõlab see meistriteos Kadrioru lossis, esitajaks tänapäeva Iisraeli väljapaistvamaid muusikuid viiuldaja Sergey Ostrovsky. Temaga koos astub publiku ette kammerorkester Eesti Sinfonietta. Kontserdi kavas on veel Felix Mendelssohn-Bartholdy, Edvard Griegi ja Veljo Tormise helitööd.

Legendaarne viiuldaja Isaac Stern nimetanud nimetas Sergey Ostovsky´t meie ajastu üheks silmapaistavamaks Iisraeli muusikuks. Ostrovski särav karjäär algas Šveitsi Orchestre de la Suisse Romande de Genève’i esimese kontsertmeistri positsioonil, solistina on ta mänginud mitmete maailma superorkestrite ees, dirigentideks teiste seas Zubin Mehta, Yoel Levi, Hugh Wolff, Maxim Vengerov. Praegu on Sergei Ostrovski pühendunud soolokarjääri ning Aviv Quartet edendamisele, samuti on ta Neuchateli Muusikakõrgkooli viiuliprofessor. Sergei Ostrovski mängib 1716, aastal Giovanni Grancinno valmistatud viiulil.

Eesti Sinfonietta on loominguliselt ärksatest artistidest koosnev orkester, milles pikki aastaid koos musitseerinud interpreedid on üheskoos esinenud Euroopa mainekates kontserdisaalides nagu Amsterdami Concertgebouw, Kölni ja Peterburi Filharmooniad, Brüsseli Flagey ja Bozar ning osalenud festivalidel Ars Musica Belgias, Festival Internazionale Pianistico di Brescia e Bergamo, Mittelfest ja Festival Emilia Romagna Itaalias, Iitti muusikafestival Soomes, Musikfest Kreuth am Tegernsee Saksamaal. Koos on käidud kontserdireisidel Euroopas (Šveits, Austria, Kreeka, Türgi), Lõuna-Ameerikas (Brasiilia, Argentiina, Tsiili, Uruguai, Peruu), Lähis-Idas ning mängitud paljudel eesti festivalidel ja kontserdisarjades. Eesti Sinfonietta koosseis sõltub repertuaarist, mida mängitakse. See on paindlik orkester, mis suudab esitada muusikat barokiajast tänapäevani, ette kanda suuri sümfoonilisi teoseid ning osaleda ooperiprojektides. Nii on Eesti Sinfoniettal võimalus mängida olulist osa maailma muusikapärandist. Eesti Sinfoniettal ei ole peadirigenti ega kunstilist juhti, sest muusikateoseid kujundatakse üheskoos. Dirigente kutsub orkester osalema vastavalt vajadusele ja repertuaarile. Eesti Sinfonietta kontsertmeistriteks on Maano Männi ja Arvo Leibur. Orkestri koostööpartneriteks on suurte kogemustega solistid-visionäärid, kellega koos töötatakse tänapäeva kuulajat kõnetava interpretatsiooni, isikupärase kõla ja väljendusrikka esitusviisi nimel.

Kava:

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
Keelpillisümfoonia nr 10 h-moll (1823)
Giuseppe Tartini (1692-1770) / Fritz Kreisler (1875-1962) Sonaat g-moll minor “Il trillo del diavolo” / “Kuraditriller” seade viiulile ja keelpillidele Uri Brener
Veljo Tormis (1930-2017)
“Nostalgia”
Viis Eesti rahvaviisi keelpillidele (2009)
Edvard Grieg (1843-1907)
Süit „Holbergi aegadest“ op 40 (1884)

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu.

Korraldajad: Loovüksus MTÜ ja Eesti Kammermuusika Ühing koostöös Eesti Kunstimuuseumiga

Piletid Kadrioru kunstimuuseumi kassas ja Piletilevis
Täispilet 10 € / sooduspilet 7 € / gruppidele soodustused
Kontserdipilet kehtib samal päeval ka näitusepiletina

Toetajad:

Kultuuriministeerium

Eesti Kultuurkapital

Eesti Rahvusringhääling

Koostööpartner:

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Korraldaja jätab endale õiguse teha kavas täiendusi ja muudatusi.