Näitused 2013

Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil
07.09.2013–09.03.2014
Esimene kunstisündmus, mis toob kokku Eestis ja Lätis 18.–19. sajandil loodud ja kogutud ajaloopildid. Näitusel kõnelevad kunstnik ja ajaloomuusa Kleio. Sünnib dialoog, kord fantaasial, kord teadusel põhinev, suurejooneline või intiimne, kirglik või mõtisklev.
Piltidel elustuvad ajaloolised sündmused ja paigad, omad ja võõrad, relvad ja kostüümid, kangelased ja eeskujud. Omavahel kohtuvad Riia piiskop Albert ja liivlaste vanem Kaupo, kroonik Läti Henrik ja ordumeister Plettenberg, kuningas Louis XVI ja Marie-Antoinette, väejuhid Aleksander Suur ja Aleksander Nevski, Napoleon ja Kutuzov ning mitmed teised. Näitusega kaasneb balti ajaloopildi isa Friedrich Ludwig von Maydelli albumi „Fünfzig Bilder aus der Geschichte der deutschen Ostsee-Provinzen Russlands” (Viiskümmend pilti Venemaa saksa Läänemereprovintside ajaloost) kahe ilmunud köite (1839, 1842) kommenteeritud publikatsioon.

Repin. Vene suurmeistri elu ja looming Soomes
09.02.–18.08.2013
Helsingi Ateneumi kunstimuuseumi ja Kadrioru kunstimuuseumi koostöönäitus Vene realistliku kunsti suurnime Ilja Repini (1844–1930) loomingust toob vaataja ette kunstniku tundliku portreeloomingu ja avab tuntud kompositsioonide loomingulisi tagamaid.
Eelkõige realistina tuntud Repin avaneb Soome eluperioodi tutvustaval näitusel elegantse ja impressionistliku portretisti ja seltskonnamaalijana, kelle teostel võib näha nii vene kui soome kultuurielu silmapaistvaid figuure. Lisaks jõuab vaatajani valimik kunstniku joonistusi, mis aitavad mõista Repini töömeetodit ja tema tuntumate šedöövrite loomingulisi tagamaid. Soome, Vene ja Eesti uurijate koostöös valminud näitusekataloog paigutab Repini Soome-perioodi loomingu nii Vene kui Põhjamaade kultuurimaastikule.