Elu melu. Madalmaade kuldajastu maalikunst

22. mai – 30. august 2009

 

Eesti ja Soome koostöönäitus “Elu melu. Madalmaade kuldajastu maalikunst” Kadrioru kunstimuuseumis

elu-melu-1

Alates 22. maist on avatud Kadrioru kunstimuuseumis Kadrioru lossis näitus “Elu melu. Madalmaade kuldajastu maalikunst”.

elu-melu-2

Väljapanek esitab suurejoonelise valiku 17. sajandi Madalmaade maalikunsti Kadrioru kunstimuuseumist ja Sinebrychoffi kunstimuuseumist Helsingis. Tegemist on Eesti ja Soome riigi väliskunsti kogude paremikuga ning esmakordselt on kahe muuseumi vanad ja väärtuslikud šedöövrid ühistel näituseseintel. Rangelt piiritletud žanrilistest, rahvuslik-koolkondlikest või temaatilistest jaotustest hoiduv näitus pakub kahe kogu töid põimides meeleolukaid ekskursse Madalmaade maalikunsti hiilgeaega ning ehedat vaatamisnaudingut nii kunstiajaloos ammu tuntud kui ka alles (taas-)avastamist ootavatelt kunstnikelt.

elu-melu-3

Teiste hulgas saab näha Soome Madalmaade kunsti kogu rahvusvaheliselt tuntuimat teost, Gerard ter Borchi maali “Daam veiniklaasiga” (1665), ning imposantset, elusuuruses jõuka kaupmehe pereportreed Nicolaes van Helt Stockadelt (1614–1669). Vana kunsti paremaks eksponeerimiseks kohandatud näitusesaalides omandavad uue ilme ka Kadrioru kunstimuuseumi unikaalsed natüürmordid, Maerten de Vosi töökoja “Kaana pulm” (u 1600) ja Hieronymus Boschi lähikondse “Kaubitsejate väljaajamine templist” (1580).

elu-melu-4

Näitus jääb avatuks 30. augustini 2009. a.

Näituse “Elu melu” kuraator on Greta Koppel, kujundajad Mari Kurismaa ja Mari Kaljuste.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Saku Õlletehas.

elu-melu-5

Soome muuseumikülastajal on võimalik tutvuda Kadrioru kunstimuuseumi Madalmaade paremikuga alates 11. septembrist Sinebrychoffi kunstimuuseumi näitusel “Kõrtsid ja rahvapidustused. Madalmaade kuldajastu kunst” (11. september – 31. detsember 2009), mis esitab kahe kogu töödest iseseisva jutustuse.

Madalmaade kunsti uurimist Kadrioru kunstimuuseumis toetab Hollandi Kuningriigi Suursaatkond