Kadriorg 290. Loss ja tema lugu

24. mai 2008-26. aprill 2009

 

Tänavu täitub 290. aastat Kadrioru lossi ja pargi rajamisest. Juubeliaastat tähistab Kadrioru kunstimuuseum näitusega “Loss ja tema lugu”, millega kaasneb harivate ekskursioonide ja loengute sari Laupäevaakadeemiad, juulis esilinastuv suurejooneline dokumentaalfilm ja aasta lõpus ilmuv rikkalikult illustreeritud raamat Kadrioru lossist.

kadriorg-290-1

Kadrioru lossi – Põhja-Euroopa ühe kaunima barokkansambli ajalugu ulatub 1718. aastasse. 22. juulil 1718 alustas Vene tsaar Peeter I koos itaallasest arhitekti Niccolo Michettiga lossi ja pargi rajamist Tallinna lähedases looduskaunis piirkonnas, mis hiljem hakkas keisrinna Katariina I auks kandma Kadrioru nime.

kadriorg-290-2

Seljataha jäänud sajandite ja aastakümnete jooksul on Kadriorg võõrustanud Vene tsaare ja keiserliku perekonna liikmeid ning pakkunud suvist peavarju Eestimaa kindralkubernerile. Aastatel 1921–1929 tegutses hoones Eesti Kunstimuuseum; 1930ndate aastate alguses kujundati loss ümber Eesti riigivanema residentsiks. Pärast II maailmasõda taas kunstimuuseumiks saanud loss renoveeriti 1990ndatel ja taasavati Kadrioru kunstimuuseumina 2000. aastal.

kadriorg-290-3

Kadriorg on etendanud olulist rolli Eesti ajaloos ja kultuuris, siin ristusid ja ristuvad ka tänapäeval kultuur ja poliitika, kõrge kunst ja rahvakultuur. See on märgilise tähendusega koht, lahutamatu osa Tallinna ja kogu Eesti pildist nii kohalike, kui ka Eestit külastavate inimeste jaoks.

kadriorg-290-4

Juubelihooaja avasündmus – näitus “Loss ja tema lugu” toob autentsete esemete, dokumentide, kunstiteoste, plaanide ja piltide abil vaataja ette lossi ajaloo kihistused ning möödunud sajandite hõngu ja koloriidi.

kadriorg-290-5

Juubeliaastal Kadrioru kunstimuuseumis ja Kadrioru Pargis toimuvaid sündmusi tutvustab 22. mail ilmuv erileht “Kadriorg 290”.

Näituse kuraator: Aleksandra Murre

Näituse kujundaja: Vladimir Anšon

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Merko Ehituse AS, Dunkri Kaubanduse AS

Meediapartnerid: Eesti Päevaleht, День за Днем