Kadriorg 301

20.–22. juuli 2019

Kadrioru 301. sünnipäeva tähistamiseks korraldavad Kadrioru pargiansambli ajaloolistes hoonetes asuvad muuseumid (Kadrioru kunstimuuseum, Mikkeli muuseum, Lastemuuseum Miiamilla, Peeter I majamuuseum, Eduard Vilde muuseum) ja Asutus Kadrioru Park kolmepäevase festivali, mille eesmärk on pakkuda eri vanuses publikule harivaid ja meelelahutuslikke tegevusi, teadmisi ajaloost ja kultuurist ning muusikaelamusi.
Tänavu peetakse nii Taani lipu Dannebrogi kui ka Tallinna linna 800. aastapäeva. Piduliku sündmuse valguses tuuakse esile Kadrioru pargiansambli ja muuseumide sidemed Taani kultuuriga, mida toetab Kadrioru kunstimuuseumi näitus „Dannebrog – taevast langenud lipp. Taani kuldaja kunst“.
Kadrioru lossi- ja pargiansambli sünnipäeva tähistatakse esimest korda kolmepäevase festivaliga.

Lego-päev Kadriorus

20. juuli kell 12–16

Sünnipäevafestivali esimesel päeval keskendutakse Taani ühele kuulsamale ning just laste seas armastatud leiutisele – Legole. Mängulisel päeval saab kolmes Kadrioru muuseumis proovida erinevaid temaatilisi tegevusi ja osaleda ringkäikudel.

Sünnipäevapidustuse raames toimub ka Legode ehitamisvõistlus „Laevad, linnused ja lahingud“. Ehita vinge laevastik, linnus või lahinguväli ja tule näita seda muuseumis! Osalemiseks loe võistluse kohta lähemalt!

Kadrioru kunstimuuseum
Seoses Taani lipu 800. juubeliaastaga on Kadrioru kunstimuuseumis avatud näitus „Dannebrog – taevast langenud lipp. Taani kuldaja kunst“. Esitatakse ulatuslikku valikut taani kuldaja kunsti paremikust, mis pärineb Taani Riikliku Kunstimuuseumi kogudest.
Külastajaid ootab Lego-konkursile esitatud tööde väljapanek, mängunurk ja temaatilised ekskursioonid kunstinäitusel. Ühiselt pannakse Lego-klotsidest kokku pilt, mis on inspireeritud ühe taani kuldaja kunstniku meistriteosest.

Lastemuuseum Miiamilla
Kõige väiksemad külastajad saavad kätt proovida eri riikide sümboolika äratundmises ning Legodest lippude ja vappide meisterdamises. Kõige kiiremad ja osavamad võistlejad saavad autasu.

Peeter I majamuuseum
Programm keskendub Peeter I kahele suurele armastusele – merele ja laevaehitusele. Osalema oodatakse kõiki merenduse, vanade sõjalaevade ja võimsate lahingute huvilisi.
Avatud on näitus „Laevad, linnused ja lahingud“, kus esitletakse konkursil osalenud Lego-ehitisi. Osavamate ja loomingulisemate tööde autoreid autasustatakse ning konkursitööde seast valitakse välja ka publiku lemmik.

Osalemine Kadrioru sünnipäevapileti alusel (igas muuseumis 1 euro).

Lossiaiamängud „Kadriorg läbi aegade“

21. juuli kell 12–16

Kadrioru sünnipäevafestivali teise päeva fookuses on Kadrioru ajalugu siin asuvate hoonete, nende interjööri ja kunagise elustiiliga. Päeva jooksul toimuvad rattatuurid Kadrioru pargis, temaatilised ekskursioonid muuseumides ning kaasahaaravad ja lõbusad töötoad igas vanuses huvilistele.

Kadrioru kunstimuuseum
Barokktantsude töötuba lastele ja täiskasvanutele. Peterburist saabunud ajaloolise tantsu ansambli Petit Trianon tantsijate juhendamisel saavad kõik huvilised õppida uhkeid barokiajastu seltskonnatantse. Tutvustatakse ka tolleaegset moodi – kostüümide tehnoloogiat ja sellest tingitud käitumisviise.

Mikkeli muuseum
Ekskursioon „Lilled kunstis ja aias“, mille käigus külastatakse Mikkeli muuseumi, Kadrioru lossi lilleaeda ja Roosimäge. Juttu tuleb lillede kujutamisest portselanil ja maalidel, lillede sümboolsest tähendusest ja lillekeelest. Roosimäel tutvustatakse Eestis kasvavate rooside aretamislugusid ja nimede taga peituvaid tähendusi.

Peeter I majamuuseum
Kadrioru pargis toimuvad Kadrioru ajalugu tutvustavad rattaekskursioonid. Muuseumis leiab aset loeng Peeter I-st ja tema suhetest Taaniga Vene õukonnas viibinud Taani kuninga saadiku Just Jueli pilgu läbi.

Lastemuuseum Miiamilla
Lastemuuseumis Miiamilla keskendutakse linnaloodusele ja uudistatakse Kadrioru pargi erilisi puid, põõsaid, kive ja teeradu. Toimuvad mängulised ja harivad matkaretked rohelusse.

Eduard Vilde muuseum
Eduard Vilde muuseumis keskendutakse tuntud eesti kirjaniku karjäärile diplomaadina – esindades Eestit mitmes välisriigis, elas Vilde veidi aega ka Kopenhaagenis. Toimuvad tollast sisekujundust ja moodi tutvustavad ringkäigud ning loeng diplomaatilisest etiketist.

Osalemine Kadrioru sünnipäevapileti alusel (igas muuseumis 1 euro).

Galakontsert

22. juuli kell 19.00

Kadrioru sünnipäevafestivali kolmandal päeval, Kadrioru lossi sünnipäeval on kella 14–18 erakorraliselt avatud kaks Peeter I kunagist eluaset: vanaks paleeks kutsutud Peeter I maja ja kunagi uue paleena tuntud Kadrioru loss, praegune Kadrioru kunstimuuseum.
Sissepääs muuseumidesse 1-eurose sooduspiletiga.

Sünnipäev kulmineerub kell 19 vabaõhukontserdiga „Elu kui filmis“ Kadrioru pargi kontsertväljakul, kus orkestri ja solistide esituses kõlavad Eesti ja Hollywoodi filmidest tuntuks saanud muusikateosed.
Esineb Üle-Eestiline Noorte Sümfooniaorkester, dirigeerib Jüri-Ruut Kangur.
Solistidena astuvad lavale Gerli Padar, Hanna-Liina Võsa, Ott Lepland ja Rolf Roosalu.

Kontsert on tasuta, istekohti 1200
Riietus: suvine pidulik