Maailmale avatud

Kadrioru kunstimuuseumina on loss saanud arhitektuuriga kooskõlas oleva sisu ja samas on avatud ka laiale publikule. Lossi saalides on esitatud Lääne-Euroopa ja Vene vanem kunst – maalid, skulptuurid ja tarbekunst, mis annavad oma kunagistest interjööridest ilma jäänud hoonele palju lossilikku hiilgust ja sära juurde. Võib öelda, et Kadriorus eksponeeritava Eesti riigi kunstikogu kõrval on muuseumi olulisimaks eksponaadiks loss ise.

loss-22

Lossi minevikust on tänapäevaks saanud lugu, mida kõigile külalistele räägitakse, näidates eri aegade kihistusi lossi sees ja väljas – Peeter I aegset peasaali ja fassaadi, 19. sajandi trepikäike ja ruumijaotust, Eesti Wabariigi aegset neobarokset banketisaali ning rahvuslikus stiilis tammepuust sisustusega tube jne. Kadrioru lugu kõlab siin ligi kahekümnes keeles, minnes siit mööda laia maailma edasi. Koos vanade lugudega sünnib lossis ka uusi – tuhanded lapsed alustavad siin oma tutvumist kunstimaailmaga, mõtestavad lossi ja tema pärimust uuesti, põimides vanade aegade legendid oma uude elu lukku.

Tänapäeva Kadrioru loss uurib ja hoiab oma vana lugu, kuid ei hoia sellest kinni, vaid on avatud kõigile ja kõigele, mis võimaldab uusi tõlgendusi ja uut inspiratsiooni.

loss-23 loss-24