Maarjamaa rokokoo. Gottlieb Christian Welté

22. september 2007 – 20. jaanuar 2008

 

Gottlieb Welté on üks olulisemaid 18. sajandi lõpul Eestis tegutsenud kunstnikke, kuid tema loomingust puudus seni ülevaade nii Eestis kui ka tema kodulinnas Mainzis. Näitus “Maarjamaa rokokoo” on esmakordne rahvusvaheline ülevaade Gottlieb Welté loomingust. Peamiselt on rekonstrueeritud kunstniku loomingulugu, ehkki selles leidub veel valgeid laike ja küsimärke. Tema teosed, olgugi enamasti väikeformaadis, esindavad rokokoostiili ja üleminekut varaklassitsismile. Eestis maalis ta figuuristafaaži suurtele Põltsamaa vaadetele ja kujutas ka eesti talupoegi 1780. aastatel, Mainzis ja Maini-äärses Frankfurtis oli ta tuntud eelkõige ofortisti ja maalikunstnikuna. Welté oli valgustusajale omane mõtlev, arenev, nonkonformistlik kunstnik.

maarjamaa-rokokoo-1

Näitusel on eksponeeritud kakskümmend kuus Welté originaalteost, peale selle fotosid erakogudest ja hävinud teostest. Welté peatöö, Lohu mõisa freskod, on näitusel taastatud suurte fotodena. Lisaks on Kadrioru barokklossis välja pandud näiteid rokokoo eestimaisest variandist – 18. sajandi lõpu fajanssi, Põltsamaa portselani, hõbeda- ja tekstiilitöid, joonistusi ja kaarte. Kultuuriloolises osas võib näha ka osa kunstniku raamatukogust. Need selgusid Eesti Ajalooarhiivis säilinud ürikutest, mis on seotud oksjoniga peale Welté surma 1792. aastal Lohu mõisas, tänasel Harjumaal.

maarjamaa-rokokoo-2

Näitusele lisaks toimuvad neli “Laupäevaakadeemia” loengut ning kaks salongiõhtut klavessiiniga, haridusprogrammid põhikoolile ja ekskursioonid. Ilmumisel on mahukas kakskeelne eesti-saksa näituse kataloog, mis sisaldab kolme kunstiajaloolase artikleid, Gottlieb Welté teoste kataloogi ja transkriptsioone ning tõlkeid Welté kirjadest.

maarjamaa-rokokoo-3

Näituse kuraator: Anne Untera

Näituse kujundaja: Liina Siib

maarjamaa-rokokoo-4

Näitus jääb Kadrioru lossis avatuks kuni 20. jaanuarini 2008.

Täname toetajaid: Eesti Kultuurkapital, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium.

maarjamaa-rokokoo-5