Põhikoolile ja gümnaasiumile

Tunni kestus: u 60–90 minutit

Läbi seinte
Kolme muuseumi ühisprogramm

Muuseumitunni eesmärk on kutsuda Niguliste muuseumi, Kadrioru kunstimuuseumi ja Kumu kunstimuuseumi vaatama uue rakursi alt. Muuseum on tegelikult palju enamat kui teostega kaunistatud seinad. Muuseum kui hoone on omaette massiivne kunstiteos, mis jääb tihti oma eksponaatide varju. Arhitektuuri ennast ei saa muuseumisse panna, küll aga saab arhitektuuri muuseumis vaadata – see ümbritseb kunsti kõikjal.

4×1
Nelja muuseumi ühisprogramm

Muuseumitundide sari 4×1 on muuseumitundide sari, mille õpetaja saab kõikide Eesti Kunstimuuseumi programmidest ise kokku panna, valides igast muuseumist vabal valikul ühe muuseumitunni.

Soovitus! Liikudes vanast kunstist uueni soovitame alustada Niguliste muuseumist, seejärel külastada Kadrioru kunstimuuseumit või Mikkeli muuseumit, Adamson-Ericu muuseumit ja Kumu kunstimuuseumit. Sarja hind õpilasele igas muuseumis 2.50€.

Aastaringsed tunnid

Kadrioru lossi lugu
Sobib hästi Kadrioru lossi esmakülastuseks ja barokkstiili õppimiseks

Muuseumitunni eesmärk on tutvustada õpilastele Itaalia arhitekt Nicola Michetti kavandatud lossi ja selle kaunistuste rohket peasaali kui Eesti ja kogu Põhja-Euroopa barokkarhitektuuri üht kaunimat näidet.

Amor, Noa ja Neitsi Maarja – antiikmütoloogia ja piiblilood
Kadrioru kunstimuuseumi püsiekspositsioonis

Maailm on täis müüte, lugusid ja legende, mida on põlvest põlve edasi kantud. Neidsamu lugusid on pajatanud suured jutuvestjad ja kirjanikud, kuid neid on oma teostes kujutanud ka paljud kunstnikud. Tunni eesmärk on tutvustada õpilastele antiikmütoloogia ja piibliainelisi lugusid, mis peidavad end Kadrioru lossis asuvatel maalidel ja skulptuuridel.

Peidetud tähendused
Kadrioru kunstimuuseumi püsiekspositsioonis

Tunni eesmärk on tutvustada õpilastele Madalmaade kunsti. Madalmaades ei maalinud kunstnikud tavalisi pilte – neil oli otsekui oma salakiri. Kunstiteoste paremaks tõlgendamiseks võetakse kasutusele meie maal sajandeid tagasi elanud inimeste ütlemised, vanasõnad. Õpilastel on võimalus abistavate töölehtede põhjal kaaslastele oma tõlgendustest rääkida ning tunnijuhi suunamise ja maalide abil välja selgitada just Madalmaade kunstile omased tunnusjooned.

Kunsti roll eri ajastutel

Eesti Kunstimuuseumi kogude (16.–21. sajandi kunst) põhjal koostatud riiklikku õppekava toetav kunsti- ja ajalootundide 8-osaline sari gümnaasiumile, mis sisaldab loengu-, slaidi- ja filmiprogrammi ning individuaal-, grupi- ja soovi korral ka kodutööd.