Muuseumitundide sari – lasteaed ja põhikooli I aste

Muuseumitundide sari koosneb vähemalt viiest muuseumitunnist, mida õpetaja saab õppeaasta alguses omal valikul kokku panna. Lossikooli sarja võib koostada nii Kadrioru kunstimuuseumi kui ka Mikkeli muuseumi tundidest. Sarja tunde on võimalik tellida ka üksikult. Muuseum pakub ka omalt poolt koostatud 5-osalist sarja, milles muuseumitundide järgnevus ja kunstiga tutvumine on omavahel temaatiliselt seotud.
Teemade järjekorda on võimalik muuta või tellida üksiktunnina.
Ühe muuseumitunni kestus koos loovtöö osaga on tavaliselt kuni 90 min.

Lossikooli muuseumitundide sari (näidisena):

Pargi keel (Kadrioru kunstimuuseumis ja pargis septembris ja mais)
Koos barokse suvelossiga kavandati ligikaudu 300 aastat tagasi uhke, paljude purskkaevude ja rohkete skulptuuridega park. Missugune see välja nägema pidi, saab teada vanu plaane uurides. Pargi keele mõistmiseks vaadatakse peenraid kõrgelt, kaugelt, madalalt ja lähedalt. Keele rääkimiseks läheb aga vaja praktikat – saaliosale järgneb loovtöö, kus nähtut ja kuuldut on võimalik ise rakendada.
Märksõnad: park kui oma ajastu märk, sümmeetria, geomeetria, erinevad taimed, maakaardi lugemine, sümbolid, Kadrioru hooned vanasti ja nüüd

Suursugune sugupuu (Kadrioru kunstimuuseumis, välja arvatud novembris)
Kadrioru lossi avastades võib pea igal sammul kohtuda suurte juhtidega. Valitsejate dünastiaid uurides saadakse teada, millised olid need juhid, miks on nende nimede taga numbrid ja kuidas üldse tõusti troonile. Lisaks lossi tekkeloole hargneb lahti suur ja tähtis sugupuu. Teeme algust päris oma sugupuu joonistamisega, et seda hiljem põhjalikumalt uurida ja kasvatada.
Märksõnad: valitsejad, perekond, lossi ajalugu, traditsioonid, kultuuriline eripära

Alguses olid… (Kadrioru kunstimuuseumis, alates jaanuarist)
Näitusel „Alguses olid … Köler ja Weizenberg“ (8. detsember 2018 – 1. oktoober 2019)
Eesti Kunstimuuseumi 100. juubeliaastat avav näitus esitab uue vaatenurga kahe esimese Eesti kunstniku loomingule. Köleri maalid ja Weizenbergi skulptuurid on Eesti kunsti alguseks. Tunni käigus vaatame neid kunstiteoseid ja saame teada palju kaanonitest ja ilu ideaalidest.
Märksõnad: akadeemiline kunst, kunstikaanon, ilu ideaalid, Eesti kunsti ajalugu

Naerata ometi (Kadrioru kunstimuuseumis)
Lossis leidub sadu naeratusi, mis on malbed, viisakad, kerged või kaunid, kuid ühelgi maalil pole näha säravaid hambaid. Miks on kaunite vürstinnade naeratused peidetud ja keisril varjatud muie? Muuseumitunnis räägitakse, kuidas hoolitseti vanasti oma hammaste tervise eest, ning võrreldakse seda tänapäeva laste teadmistega suuhügieenist. Samuti vaadatakse ja õpitakse selgeks erinevad portree kujutamise viisid.
Märksõnad: tervise eest hoolitsemine, hammaste tervishoid, portreekunst

Keerukuju
Kadrioru kunstimuuseumi püsiekspositsiooni skulptuuridega tutvumine
Keerukuju tunni eesmärk on rollimängude ja liikumismeetodite abil tutvustada lastele Kadrioru kunstimuuseumis eksponeeritud skulptuure, uurides, kuidas ja millistest materjalidest need on tehtud, mis võiks olla kujude sees ja miks mõni teos on pandud postamendi otsa. Lastele tutvustatakse ilujumalannat Veenust, kuldpasunaid puhuvaid ingleid, värvilisi pisiskulptuure ja pronksist Peeter I büsti. Muuseumis kujud ennast ei keeruta, aga lapsed saavad kujudele tiiru peale teha küll. Koos mängitakse uutmoodi „Keerukuju”, kus loosi teel muudetakse end erinevateks kujudeks. Mängu tulevad vallatu ahvipärdik, odakandja, hiiliv panter või hoopis keegi muu.
Märksõnad:  skulptuur ja pisiplastika, kujud, materjalid