Tagasi kalendrisse

Kunstiteos lähivaates

Kunstiteos lähivaates

Aeg: 19.10.16  18:00–19:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Angelika hullus: Angelika Kauffmann (1741–1807) – Euroopa kunstimuusa

Tiina-Mall Kreem

Koos kunstiajaloolasega vaadatakse Angelika Kauffmanni maale „Ilu, juhitud Mõistlikkusest, tõrjub meelepahaga tagasi Meeletuse ahvatlusi“ ja „Ilu, juhitud Mõistlikkusest, pärjatud Täiuslikkuse poolt“ ning otsitakse vastust küsimusele, miks tabas maailma Angelika kunsti hullus?

Angelika Kauffmann. Ilu, juhitud Mõistlikkusest, pärjatud Täiuslikkuse poolt. U 1870. Õli lõuendil. Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum

Kunstiteos lähivaates

Kunstiteos lähivaates

Aeg: 28.09.16  18:00–19:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseum
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Purunenud maal: Leonaert Bramer. Kristuse vahistamine. U 1626–1628

Greta Koppel

28. september on kalendris Leonhardi, Lennarti jt nimepäev. Hea põhjus, et asetada Pika kolmapäeva rambivalgusesse Kadrioru kunstimuuseumi püsiekspositsiooni üks kaalukamaid maale – tumedale kiltkivitahvlile maalitud ööstseen Kristuse vahistamise looga. Maali autoriks on Hollandi kunstnik Leonaert Bramer (1596–1674), kelle iseloomulik kunstnikukäekiri kujunes välja Itaalias, täpsemini Roomas, kus teda noore kunstnikuna mõjutasid nii kaasaegsed karavadžistid kui seal töötanud saksa päritolu kunstniku Adam Elsheimeri (1578–1610) efektsed ööstseenid. Itaalia-perioodi töödele on väga iseloomulik kiltkiviplaadi kasutamine maali alusmaterjalina, millele kunstnik kannab visandliku pintslitööga teravalt väljavalgustatud stseeni.

Maal kuulus veel 20. sajandi I veerandil Vene keisririigi kõrge riigiametniku Sergei Šidlovski (1861–1922) kogusse. Eestisse sattus see nähtavasti 1920. aastal kui Šidlovski bolševistlikult Venemaalt siia ümber asus. Tõenäoliselt sai maal tugevasti kannatada just nende tormiliste sündmuste käigus – pooleks murdunud kivitahvli liitis muuseumi maalikonservaator taas kokku 2004. aastal.

 Leonaert Bramer. Kristuse vahistamine. U 1626–1628. Õli kiltkivil. Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum

Kunstiteos lähivaates

Kunstiteos lähivaates

Aeg: 28.03.15–04.10.15  10:00–17:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseum

Väljapanek „Kunstiteos lähivaates” tutvustab valitud näidete põhjal teekonda, mille läbivad kunstiteosed enne muuseumisaalidesse jõudmist: restaureerimine, tehnilised ja kunstiteaduslikud uuringud ning teose loomise konteksti väljaselgitamine, mis on vajalik antud töö mõistmiseks.

Eraldi saalis on skulptuuride ekspositsioon, mille koostamisel on mõeldud eelkõige nägemispuudega inimestele, kes saavad seekord kunsti vahetult kogeda kujusid kombates ning nende ja antiikjumalate kohta punktkirjas tekste lugedes.

Näitus „Kunstiteos lähivaates” on osa muuseumi 15. tegutsemisaastat tähistavast programmist „Kunst kõnetab kõiki”, mille eesmärk on vanade meistrite kunstiteoste tänapäeva vaatajale lähemale toomine ja kõnekamaks muutmine. Toimuvad programmid puuetega inimestele ning koolitused kõigile Eesti muuseumitöötajatele, mille eesmärk on muuta muuseum lähedasemaks ja avatumaks ka neile, kes vajavad erilist lähenemist.

Näituse koostajad: Greta Koppel, Tiina-Mall Kreem, Aleksandra Murre
Kujundajad: Tuuli Aule, Isabel Aaso-Zahradnikova
Konservaatorid: Jelena Jurjeva, Alar Nurkse, Hilkka Hiiop, Isabel Aaso-Zahradnikova, Aleš Zahradnik

Täname: Kultuurkapital ja Hasartmängumaksu nõukogu