Tagasi kalendrisse

Kuraatoriekskursioon näitusel „Uudistava pilguga“

Kuraatoriekskursioon näitusel „Uudistava pilguga“

Aeg: 21.02.18  18:00–19:15
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum
Hind: osalemine muuseumipiletiga

16. sajandi kunst, mida liigitatakse manerismi stiilinime alla, on tõusnud uurijate, kunstnike ja kunstiarmastajate huviorbiiti peamiselt alles 20. sajandil, sest see dramaatiline, tundeline, isiklik ja mõneti tinglik kunst saab anda vastuseid meie kaasaja olulistele küsimustele. Näitusel on eksponeeritud ligi 40 maneristlikku maali Varssavi Rahvusmuuseumist, millega koos on esitatud ka Eesti Kunstimuuseumi mõningad selle perioodi tööd.

Maneristliku kunsti keskseks stiilitunnuseks on kunstipärasus. Looduse võimalikult objektiivse jäljendamise asemel on rõhk subjektiivsusel ja teatraalsusel. Kunsti esteetika on tihedalt seotud tolleaegse õukonnakultuuriga, mida iseloomustas huvi kurioosumite ja erootika vastu ning kultiveeritud elegantsed maneerid ja luksuslik elustiil. Kodanliku linnakultuuriga Madalmaades pakub manerism omanäolise tõlgenduse, sünteesides uut stiili ja motiive kohaliku, detailset kujutamisviisi väärtustava kujutamistraditsiooniga.

Varssavi Rahvusmuuseumi rikkalik kogu pakub vaatamiseks mitmekesise ja huvitava valiku 16.–17. sajandi Madalmaade maneristlikust maalikunstist, tutvustades seda intrigeerivat kunstiajaloo peatükki tänapäeva publikule.

Ekskursiooni viib läbi kuraator Greta Koppel.

Jacob de Backer. Viimne kohtupäev. 16. saj lõpp. Varssavi Rahvusmuuseum