Tagasi kalendrisse

Loeng ja temaatiline ekskursioon „August Weizenberg Peterburis“

Loeng ja temaatiline ekskursioon „August Weizenberg Peterburis“

Aeg: 20.02.19  18:00–19:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Näituse „Alguses olid … Köler ja Weizenberg“ kuraator – kunstiteadlane Mai Levin selgitab, missugused olid kunstnik August Weizenbergi seosed Peterburi linnaga.

August Weizenberg elas ja õppis 1865–1870. aastatel Peterburis ning naasis Neevalinna Roomast 1890. aastal, jäädes sinna pea 25 aastaks, kuni kodumaale kolimiseni 1914. aasta suvel. Ka Roomas elades käis ta Peterburis kuuel korral, esinedes näitustel ja sageli ka töötades. Peterburis valmisid tema esimesed skulptuurid, sealhulgas õueministri otsusega soetatud troonipärija Nikolai Aleksandrovitši portree, mis viis noore kunstniku tülli tema õpetaja professor Alexander von Bockiga ja lõppes Kunstide Akadeemiast väljaheitmisega. Peterburis endises krahvinna Panina palees asub ka täna Weizenbergi marmorkuju „Hamlet“, mis esines edukalt 1873. aasta maailmanäitusel Viinis ja mille müük julgustas kujurit alustama tööd iseseisva meistrina.

Peterburiga on seotud veel palju teisi Weizenbergi jaoks olulisi ja ajaloos tähenduslikke seiku, mida loengus puudutatakse. Vaatluse alla tulevad skulptuurid, mida kujur on Peterburis loonud ning mis asuvad sealsetes kunstikogudes. Juttu tuleb ka tellijaskonnast ja kunstniku eluolust.

August Weizenberg ning „Koit“ ja „Hämarik“ Tallinna Eesti Põllumeeste Seltsi näitusel 1912. aastal