Tagasi kalendrisse

Loeng ja temaatiline kuraatorituur näitusel „Johann Köleri taust: 19. sajandi II poole akademism ja salongimaal“

Loeng ja temaatiline kuraatorituur näitusel „Johann Köleri taust: 19. sajandi II poole akademism ja salongimaal“

Aeg: 10.04.19  18:00–19:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Kunstiteadlane Mai Levin tutvustab näitusel Alguses olid … Köler ja Weizenberg Johann Köleri loomingulisi tõekspidamisi. Loengu käigus selgitab Mai Levin, kuidas kujunesid Köleri arusaamad „ideaalsest kunstist“.

Johann Köler õppis ja töötas peaaegu kogu oma elu Peterburis, kuulus Keiserliku Kunstide Akadeemia professorite hulka ja mõnda aega võttis osa akadeemia näituste komisjoni tööst. Ta osales ise mitmetel näitustel nii Venemaal kui ka mitmel pool Euroopas. Tema töid eksponeeriti maailmanäitustel Venemaa paviljonides, ülevaatenäitustel Prantsusmaal, Belgias ja mujal.
Johann Köler oli veendunud akadeemilise kunsti pooldaja, uskudes, et on olemas igavene ja lõplik iluideaal, mille poole kunstnikud pürgima peavad. Loengus tulevad vaatluse alla talle eeskujuks olnud Vene kunstnikud Karl Brüllov, Aleksandr Ivanov ja Hendryk Semiradzki ning Prantsuse kunstnikud Alexandre Cabanel ja Williame-Adolphe Bouguereau jt.

Köler ei kirjutanud näituste arvustusi, samuti ei arvustanud ta kuigi palju teiste kunstnike töid ka oma kirjades, kuid mõned märkused on siiski säilinud, mis lubavad koos teoste kõrvutamise ja analüüsiga teha järeldusi Köleri eelistustest kaasaja kunstis ja nende mõjust tema enda loomingule.
Loengu ja sellele järgneva ringkäigu viib läbi kunstiteadlane Mai Levin, kes on pühendanud mitmeid aastaid Köleri loomingu uurimisele ja koostanud tema monograafia, mis ilmub 24. aprillil 2019.

Johann Köler (1826–1899). Roomlanna. 1858. Õli. Eesti Kunstimuuseum
August Weizenberg (1837–1921). Ideaal. 1888. Marmor. Eesti Kunstimuuseum