Tagasi kalendrisse

Loeng ja temaatiline kuraatorituur „Köleri tutvusringkond Venemaal“

Loeng ja temaatiline kuraatorituur „Köleri tutvusringkond Venemaal“

Aeg: 27.03.19  18:00–19:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Kunstiteadlane Mai Levin Kadrioru tutvustab näitusel„Alguses olid … Köler ja Weizenberg“ Johann Köleri tutvusringkonda Venemaal.
Johann Köler (1826–1899) – Viljandimaal talupoja peres sündinud poiss, kes sai mõned klassid kooliharidust ja õppis maalermeistriks Võnnus – jõudis 1846. aastal Venemaa pealinna Peterburi, varanduseks mõned kopikad ja suur tahe kunstnikuks saada. Suhteliselt noorelt sai ta 1860. aastal Keiserliku Kunstide Akadeemia akadeemikuks ja seejärel, 1867. aastal, professoriks. Kõrge karjäärilend oli tunnustuseks Köleri andekusele ja töökusele, kuid sellele aitasid palju kaasa ka inimesed, kes kunstnikku toetasid ja soosisid.
1857.–1862. aastatel reisis Köler Lääne-Euroopas ning viibis pikemalt Itaalias. Pärast Itaalia reisi jäi Peterburi Köleri elupaigaks kuni elu lõpuni. Seal kujunes tema tutvusringkond, kuhu kuulusid lisaks keisri ihuarstile Filipp Karellile, kes oli eesti päritolu, mitmed Venemaa kõrged ametnikud. Näiteks lingvist Jakob Groot, maadeavastaja Pjotr Semjonov-Tjan-Šanski ja riigitegelane Nikolai Semjonov. Loengu käigus selgub ka, kuidas Köler oli seotud riigikantsleri Aleksandr Gortšakovi, helilooja Aleksandr Serovi ja suurvürstinna Maria Aleksandrovnaga.
Loengu ja sellele järgneva ekskursiooni viib läbi kunstiteadlane Mai Levin, kes on pühendanud mitmeid aastaid Köleri loomingu uurimisele ja koostanud tema monograafia, mis ilmub selle aasta aprillis.

Johann Köler (1826–1899). Roomlanna. 1858. Õli. Eesti Kunstimuuseum
August Weizenberg (1837–1921). Ideaal. 1888. Marmor. Eesti Kunstimuuseum