Tagasi kalendrisse

“KUNSTNIKU KÄEPUUDUTUS. Johann Köleri apsiidimaali „Tulge minu juurde kõik …” autoritehnikast ja konserveerimisest

“KUNSTNIKU KÄEPUUDUTUS. Johann Köleri apsiidimaali „Tulge minu juurde kõik …” autoritehnikast ja konserveerimisest

Aeg: 13.03.19  18:00–19:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

“See töö on fresko, mitte nõndanimetatud, vaid tõeline, s.o. maal puhaste vesivärvidega ilma mingite liimjate sideaineteta, värskel krohvil, mis kuivades eritab glasuuritaolist ainet ning sellega kinnistab enda külge maali. /…/

J. Köleri kiri Peterburi Kunstide Akadeemia konverents-sekretärile P. Issejevile, 23. oktoober 1880.

Johann Köleri Kaarli kiriku apsiidimaal on eestlastele krestomaatiline kunstiteos, mille märgi-staatus ei tulene üksnes töö kunstilisest väärtustest, vaid ka ajaloolisest, rahvuslikust, kohaspetsiifilisest ja kontekstipõhisest identiteedist. Ehkki teost on palju uuritud ja sellest kirjutatud nii teaduslikus kui ka populaarses vormis, oli põhjus teos 2013. aastal uuesti fookusse võtta – nimelt viis Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakond siis läbi altarimaali konserveerimistööd. Selleks paigaldati igapäevaselt kättesaamatus kõrguses asuva teose ette tellingud, mis võimaldasid lisaks restaureerimisele teha maalile põhjalikud uuringud.

Loeng viib koos uurijate-konservaatoritega tellingutele ja näitab seda erakordset maali lähivaates. Konserveerimis- ja uurimistöid juhtinud EKA professor Hilkka Hiiop annab ülevaate Köleri autoritehnikast, maalitehnilisest arsenalist, fresko tehnilisest ülesehitusest ning läbi viidud konserveerimistöödest.

Loeng toimub näituse „Alguses olid … Köler ja Weizenberg“ raames.

Johann Köler. Tallinna Kaarli kiriku apsiidimaal „Tulge minu juurde kõik…“. 1879.