Tagasi kalendrisse

Lossimuusika

Lossimuusika

Aeg: 22.09.19  18:00–20:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum
Hind: 12 / 8 €

Edua Zadory – viiul (Austria)
Alexandra Nomidou – klaver (Kreeka/Prantsusmaa)
Aare Tammesalu – tšello

Kava:
Joseph Haydn – Klaveritrio C-duur Hob. XV:27
Peteris Vasks – “Vox amoris” viiulile ja klaverile
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Klaveritrio nr 2 c-moll op 66

Koostöös Austria Suursaatkonna ja agentuuriga specs´n´arts

Edua Zadory sündis 1974 Kecskemét´is Lõuna-Ungaris. Tema hiilgav viiuldaja-anne avaldus seitsmeaastasena. Osaledes Franz Liszt-Musikhochschule noorte muusikute konkursil jättis ta žüriile oma erakordse talendiga kustumatu mulje ja tal avanes võimalus asuda õppima mainekasse kooli Swiss Institute of Music. 1992. aastal alustas ta õpinguid tuntud viiuldajate Habib Kayaleh ja Tibor Varga klassis. Ka XX sajandi suurimaid viiulikunstnikke Yehudi Menuhin märkas Edua talenti ja kutsus teda osalma oma meistriklassides Gstaadis (Šveits). 1997. aastal sai Edua koduks muusikalinn Viin. Sealses muusikakõrgkoolis õppis ta tuntud viiuldajate Günter Pichleri ja Ernst Kovacici juures. Ta on osalenud ka István Ruha, Péter Komlós´i ja Altenberg Trio Wien meistrikursustel.
Edua Zadory muusikukarjäär on olnud väga edukas: sooloesinemised Viini Musikvereini Kuldses saalis, osalemine loominguliselt erksates kollektiivides Eszterhazy-Trio ja Hungaria Piano Trio, sooloprogrammid mainekatel festivalidel Euroopas, Aasias, Põhja-ja Lõuna-Ameerikas. Viimasel ajal on teda paelunud nüüdismuusika ja seosed teiste kunstiliikidega.
http://www.eduazadory.com/cms/?lang=en

Pariisis resideeruv kreeka pianist Alexandra Nomidou omandas muusikalise hariduse Ateena Konservatooriumis ja seejärel Pariisis, kus tema õpetajateks olid Pierre Sancan, Yvonne Lefébure ja Yevgueni Malinine, samuti täiendas ta end Leon Fleischer juures Tanglewoodi muusikakeskuses Ameerika Ühendriikides. Nomidou on esinenud solistina Norra Kammerorkestri, Ateena ja Thessaloniki Riiklike Orkestrite, Ateena Sümfooniaorkestri ja The Orchestra of Colours ees. Kammermuusikuna on ta üles astunud Ateena Megaron kontserdisaalis ja paljudel lavadel Prantsusmaal, Ühendkuningriigis, Belgias, Šveitsis, Itaalias, Türgis, Brasiilias ja USA-s, peamiselt Trio Hellenique, aga ka Trio Ligeti ja Vienna Soloists liikmena ning koos Ateena Keelpillikvartetiga. Alexandra Nomidou kaks EMI-le salvestatud albumit on saanud kriitikutelt suurepärased hinnangud. 2005. aastast on ta Ateena Klaverifestivali kunstiline juht. https://alexandranomidou.com/

Tšellist Aare Tammesalu tegutseb solisti ja kammermuusikuna, esitades nii klassikalist repertuaari kui ka nüüdismuusikat. Lisaks on ta aktiivne kontserdikorraldaja ja pedagoog. Tammesalu õppis tšellomängu Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri klassis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Ivo Juuli ning prof. Toomas Velmeti juures. Tammesalu on Vabariiklikul keelpillimängijate konkursi (1987) laureaat. Hiljem täiendas ta end EMTA magistrantuuris prof. P.Paemurru juhendamisel. Oma pillimänguoskusi on ta lihvinud eratundides Moskvas prof. Mihhail Homitseri juures ja osalenud prof. Martin Osterdagi meistrikursustel.
Tammesalu on osalenud pea kõikidel Eesti muusikafestivalidel ning üles astunud rahvusvahelise mainega festivalidel Itaalias (Autunno Musicale, Emilia Romagna Festival), Armeenias (Yerevan Perspectives), Kanadas (Exeter Bach Festival), Türgis (Bach: before and after), Saksamaal (Usedomi Muusikafestival, Brandenburgi Liidumaa kultuurifestival), Soomes (Crusell-Viikko), Leedus (Gaida), Iraanis (Fadjr), Moldovas (Zilele Muzicii Noi), Kreekas (Around the Piano), Maltal (Malta Rahvusvaheline Orelifestival), samuti on esinenud Venemaa, USA ja Jaapani mainekates saalides. Ta on soleerinud ERSO, RO Estonia Sümfooniaorkestri, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Pärnu Linnaorkestri, XXI sajandi orkestri, Kotka Linnaorkestri (Soome), Cathedral Bluff´s Symphony Orchestra (Kanada), Eesti Rahvusmeeskoori ja Moskva Konservatooriumi segakoori (Venemaa) ees.
Tammesalu on Tobiase Keelpillikvarteti ja ansamblite Resonabilis ning Reval Ensemble liige. 1995. aastast on ta Saaremaal toimuva Mustjala festivali ja Kadrioru kunstimuuseumiga koostöös toimuva Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht.

Piletid 12 € / 8 € Piletilevis ja Kadrioru kunstimuuseumi kassas.

 

KADRIORU LOSS on olnud läbi aegade Tallinna kroonijuveel. Piduliku ja uhke Rooma baroki stiilis keisrilossi, mida ümbritses Versailles’ eeskujul purskkaevude, hekkide ja lilleparteritega regulaaraed, rajas karge Läänemere äärde 1718. aastal Vene valitseja Peeter I. Loss nimetati tema abikaasa Katariina I auks Kadrioruks (sks Catharinenthal). Itaalia arhitekti Nicola Michetti kavandatud loss ja selle kaunistusterohke peasaal on nii Eesti kui ka kogu Põhja-Euroopa barokkarhitektuuri üks kaunimaid näiteid.

Kadrioru keiserlikku suveresidentsi külastas enamik Venemaa valitsejaid. Suured muudatused lossi elus ja sisustuses toimusid 19. sajandi esimesel poolel, kui moodsaks kuurordiks kujunenud Tallinnas käisid sageli Nikolai I ja ta pere. 1920. aastatel ja vahemikus 1946–1991 oli loss Eesti Kunstimuuseumi peahoone. 1930. aastatel, mil lossis asus Eesti Vabariigi riigipea residents, valmisid juurdeehitised (banketisaal, talveaed) ning paljud ruumid said uue kujunduse. 2000. aastal avas loss uksed Kadrioru kunstimuuseumina, kus näidatakse Eesti suurimat Lääne-Euroopa ja vene vanema kunsti kogu.

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga

Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling

Koostööpartnerid:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
ERSO

Täname:
Tallinna turismiinfokeskus

Rohkem infot:
lossimuusika.ee

Palume kontserdi ajal mitte pildistada ja filimida ning lülitada välja mobiiltelefonid.

Korraldaja jätab endale õiguse teha kavas täiendusi ja muudatusi.