Tagasi kalendrisse Aeg

Lossimuusika: 299 + 1: Kadrioru kolm sajandit

Lossimuusika: 299 + 1: Kadrioru kolm sajandit

Aeg: 24.09.17  17:00–18:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum
Hind: 12/8 €

Dmitri Illarionov, kitarr (Moskva, Venemaa)
Denis Golubev, oboe (Moskva, Venemaa)
Kaastegev Kirill Ogorodnikov, kitarr (Eesti)

Kavas:

Gaspar Sanz, Johann Sebastian Bach, Fernando Sor, Aleksandr Ivanov-Kramskoi,  Napoléon Coste, Joaquín Turina

Dmitri Illarionov on tuntud ja kõrgelt hinnatud mitte ainult Venemaal, vaid ka mujal maailmas. Noorest eredast Vene kitarristist räägivad vaimustusega nii kriitikud kui ka publik. Teda nimetatakse silmapaistvaks virtuoosiks, fenomenaalseks kitarristiks ja Venemaa parimaks klassikaliseks kitarristiks.

Improviseerija, helilooja, arranžeerija, pedagoog, suurte kitarrifestivalide korraldaja, näitleja, rahvusvaheliste konkursside žüriiliige ning tohutu suure repertuaariga klassikaline kitarrist – kõik see moodustab Dmitri Illarionovi loomingulise tegevuse laia paleti.

Ta on populaarseim klassikaline kitarrist tänapäeva Venemaal ja üks kõrgemalt tunnustatud kitarriste maailmas, talle on antud üle kahekümne autasu, sh mitmete rahvusvaheliste kitarrikonkursside esimesi preemiaid.

Illarionov esineb palju Venemaal, aga ka Euroopa, Aasia ja Ameerika mainekate saalide lavadel – Zürichi Tonhallis, Moskva Suures Teatris ja Konservatooriumi Suures saalis, Brüsseli kunstide hallis BOZAR, Ōsaka Symphony Hallis, Seouli kunstide keskuses jm. Illarionov teeb koostööd mitmete tuntud orkestritega, sh J. Svetlanovi nim Venemaa Riiklik akadeemiline sümfooniaorkester, P. Tšaikovski nim Suur sümfooniaorkester, Veneetsia Solistid (Itaalia), kammerorkester Moskva Virtuoosid, kammerorkester Camerata S (Korea) jt. On teinud koostööd dirigentidega nagu V. Fjodosejev, D. Liss, A. Sladkovski, F. Mastrangelo (Itaalia-Venemaa), L. Brauer (Kuuba), C. Scimone (Itaalia), S. Alvarez (Hspaania) jt.

Illarionov lõpetas kiitusega Moskva konservatooriumi Akadeemilise muusikakooli (N. Dmitrijeva klass), Gnessinite nim Venemaa muusikaakadeemia ja samas ka aspirantuuri professor A. Frautši (1954–2008) klassis, seejärel Karlsruhe Muusika kõrgkooli magistrantuuri. Praegu on Illarionov Gnessinite nim Riikliku muusikaakadeemia dotsent.

Dmitri Illarionovi arvukate konkursivõitude seas tasub esile tõsta esimese koha kolmel mainekal konkursil: GFA (USA, 2002), XXV Andrés Segovia rahvusvahelisel konkursil (Hispaania, 2009) ja helilooja Francisco Tárrega nim konkursil (Hispaania, 2008), kusjuures ta oli esimene Venemaalt pärit võitja selle konkursi 42-aastases ajaloos. Illarionov on samuti heliloojate ja dirigentide konkursside laureaat.

Dmitri Illarionovit on kutsutud ka mitme tuntud rahvusvahelise konkursi žüriiliikmeks: GFA (2015), Frautschi nim konkurss (2009/2011/2013/2015), Gorizia konkurss (Itaalia, 2016).

Tuntud helilooojad pühendavad Dmitrile oma teoseid: Nikita Koškin – Concerto Grosso kitarrile orkestriga, Angelo Gilardino – Kontsert kitarrile ja tšellole orkestiga „Ehatäht“ (Nikolai Roerichi mälestuseks), Sergei Rudnev – soolokitarri palad, A. Rõbnikovi süit kitarrile orkestriga „Ajarännak“.

Illarionov on üks A. Frautši nim rahvusvahelise kitarrikonkursi ja festivali korraldajaid Moskvas, samuti juhib ta klassikalise kitarri päeva Kalugas toimuva festivali Kitarrimaailm raames. Dmitri Illarionov oli Moskva rahvusvahelise festivali Kitarrivirtuoosid üks asutajaid ja aastatel 2006–2009 selle kunstilisi juhte. Alates 2012 on Illarionov Novosibirski kitarrifestivali kunstiline juht.

http://www.illarionov.com/en/

Denis Golubev lõpetas Gnesinite nim Venemaa muusikaakadeemia oboe klassis. Alates 2005.aastast oli Moskva teatri Novaja opera solist (oboe, inglisarv). Praegu on Tšaikovski nim Moskva konservatooriumi aspirantuuris (muusikaajaloo kateeder).

Alates 1995 tegeleb autentse muusika interpreteerimise uurimisega. Osales Alfredo Bernardini meistriklassides (barokk ja klassikaline oboe). Esineb solisti ja kontserdikavade koostajana ansamblis Barokksolistid (asutatud 1990). Alates 2000 tegeleb Venemaa ja Euroopa kultuuriliste mõjutuste ajaloo uurimisega 18. sajandist kuni 20. sajandi alguseni.

Teeb koostööd Itaalia kultuuriinstituudiga Moskvas, kelle toetusel sai teoks mitmeaastane projekt „Itaalia ja Venemaa sajandite vältel“ – kontserditsükkel, kus esitati Venemaal töötanud Itaalia heliloojate teoseid, tuues esile nende mõju paljude Vene heliloojate loomingule. Projekti raames kõlas esmakordselt pärast mitut sajandit teenimata unarussejätmist enam kui 40 muusikalist teost, mis olid avastatud Venemaa ja Itaalia arhiivides Denis Golubevi poolt. Viimastel aastatel on sellele lisandunud ka Venemaal elanud saksa heliloojate ja Venemaa sakslastest muusikute loomingu uurimine, esitamine ja salvestamine.

Denis Golubev on esinenud mitme kontsertkavaga ka mitmel pool Eestis, viimastest võib nimetada kontserti Jaani kirikus Haapsalus Tšaikovski festivali raames ja Lossimuusika kontserti Kadrioru kunstimuuseumis (2017), Eesti Kontserti kontserdisarja „Helisevad šedöövrid“ (2016) jt.

Kirill Ogorodnikov on Eesti uue põlvkonna kitarrisolist. Pärast Ahtme Kunstide Kooli lõpetamist jätkas ta oma õpinguid Tallinna Georg Otsa nimelises Muusikakoolis Tiit Petersoni juures ning hiljem Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Heiki Mätliku kitarriklassis, mille lõpetas 2013. aastal kiitusega. 2017. aastal lõpetas Ogorodnikov maineka Kölni Muusikakõrgkooli professor Gerhard Reichenbachi kitarriklassi. Oma õpingute ajal osales tal mitmetel festivalidel nii Eestis kui ka Välismaal (Fiesta de la Guitarra, Viljandi Vanamuusika Festival, Tango Port Tallinn, SaitenReise Gitarrenfestival jm), esitades nii soolo- kui ka kammermuusika kavu. Tema laias repertuaaris on originaalteoseid ja transkriptsioone barokist nüüdismuusikani, sealhulgas ka eesti heliloojate ja tänapäeva vene heliloojate muusikat ning kontserte kitarrile ja orkestrile (H. Villa-Lobos, Leo Brouwer, M. M. Ponce). Ta on täiendanud end tuntud kitarriprofessorite meistriklassides, sh selliste mainekate nimede juures nagu J. Bjorslev (Taani), B.Dweyer (Iirimaa), E. Colucci (Itaalia), T. Cogulu (Türgi), E. Segre (Itaalia), J. A. Muro (Soome), J. T. Kreusch (Saksamaa), M. Fogel (Rootsi), E. Fernandez (Uruguai), E. Finkelstein (Venemaa) jt. Ogorodnikov on rahvusvaheliste konkursside laureaat (Tallinna rahvusvaheline kitarrikonkurss, Gitarrenfestival Gevelsberg Saksamaal). Oma kontserdikarjääri kõrval tegutseb ta ka pedagoogina. Ta võtab tihti osa žüriitööst noorte kitarristide konkurssidel. Tema mängu iseloomustab hoolikalt valitud repertuaar, mis tihti sisaldab huvitavaid ja harva esitatud teoseid, samuti virtuoossus ja peen kõlavärvide valik, emotsionaalsuse ja intellektuaalsuse tasakaal muusika interpretatsioonis.

Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat 18.–20. sajandist ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis.

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.

Piletid Kadrioru kunstimuuseumi kassas ja Piletilevis
Täispilet 12 € / sooduspilet 8 € / gruppidele soodustused
Kontserdipilet kehtib samal päeval ka näitusepiletina
Kontsertide algus kell 17.00

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ, Eesti Kammermuusika Ühing koostöös Eesti Kunstimuuseumiga

Toetajad:
Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling