Tagasi kalendrisse

Lossimuusika aastalõpukontsert

Lossimuusika aastalõpukontsert

Aeg: 30.12.18  18:00–19:15
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum
Hind: 12 € / 8 €

Jakob Teppo – klaver

Kavas
Pjotr Tšaikovski (1840–1893)
Klaveripalade tsükkel “AASTAAJAD” op 37a (1875–1876)

Jaanuar – Kamina ees
Veebruar – Karneval
Märts – Lõokese laul
Aprill – Lumikelluke
Mai – Valged ööd
Juuni – Barkarool
Juuli – Niitja laul
August – Viljalõikus
September – Jaht
Oktoober – Sügislaul
November – Troika
Detsember – Jõulud

Luuletusi esitavad teatristuudio “Poeesia sõpruskond” tudengid (juhendaja Jelena Skulskaja)

Pjotr Tšaikovski kaheteistkümnest lühikesest karakterpalast koosnev klaveritsükkel “Aastaajad” op 37a kandis algselt prantsusekeelset pealkirja “Les Saisons”. Iga osa iseloomistab üht kalendrikuud aastas, seda muidugi Venemaa geograafilist asendit ja kliimat arvesse võttes. Tsükkel valmis Tšaikovski loomingulise tegevuse kõrghetkel – kohe peale 1. klaverikontserdi esiettekannet ning vahetult enne debüüti balletimuusikas “Luikede järve” näol. Tellijaks oli Peterburi muusikaajakirja “Nouvellist” väljaandja Nikolai Bernard. Idee oli lihtne ja nutikas: 1876. aastal ilmus ajakirjas igas kuus samanimeline tsükli osa, alapealkirjad pärinesid helilooja nõusolekul tellijalt. Bernardil oli isegi visioon teose loomisprotsessist: helilooja kirjutab igas kuus ühe pala mõjutatuna loodusest ja inimestest. Päriselt see ei teostunud, sest inspiratsioon külastas Tšaikovskit “ebaregulaarselt” ja miniatuurid valmisid kimbukestena 1875. aasta lõpul ning 1876. aasta kevadel. Hoolimata sellest võib “Aastaaegu” pidada romantismiaja programmilise klaverimuusika ikooniks ja sellisena on need lühikesed, kuid erakordse väljendusjõuga palad mõjutanud paljusid hilisemaid komponiste. Tsükli osi esitatakse sageli ka üksikute numbritena, lisaks on paladest tehtud lugematu arv seadeid ja arranzeeringuid kõige erinevamatele koosseisudele.

Jakob Teppo (1990) alustas muusikaõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis klaveri erialal õpetaja Ell Saviaugu juhendamisel, alates 2005. aastast ka dots. Marko Martini juhendamisel. Tallinna Muusikakeskkooli 12. klassis oli sunnitud sõrmevigastuse tõttu vahetama eriala, lõpetades kooli 2009. aastal metsasarve erialal õpetaja Rait Eriksoni juhendamisel. 2009.–2010. aastal õppis ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias metsasarve erialal prof. Kalervo Kulmala juhendamisel. 2010.–2017. aastal õppis ta klaveri interpretatsiooni erialal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias dots. Marko Martini, alates 2011. aasta sügisest ka prof. Ivari Ilja juhendamisel. 2017. aastal omandas ta magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. 2015.–2016. õppeaastal täiendas ta ennast Musik und Kunst Privatuniversität´s (Konservatorium Wien) Viinis professor Thomas Kreuzbergeri juhendamisel.

Jakob Teppo on osalenud ja pälvinud tunnustust mitmetel konkurssidel, nii klaveri kui metsasarve erialal. 2014. aastal osales ta telekonkursil “Klassikatähed”, viimaste saavutuste seas pälvis ta poolfinaalidiplomi pääsuga finaali 17. rahvusvahelise „Osaka“ klaverikonkursi poolfinaalis 2016. aastal Viinis. Jakob Teppo on esinenud solistina ja erinevate koosseisudega Soomes, Lätis, Austrias ja Prantsusmaal. Ta on esinenud koos Pärnu Linnaorkestriga, dirigentideks Jüri Alperten ja Jaan Ots, viimati toodi 2017. aasta kevadel esiettekandele Jaan Räätsa kontsert neljale käele ja kammerorkestrile. Jakob Teppo on täiendanud end emeriitprof. Aleksandra Juozepenaite-Eesmaa, prof. Pablo Galdo, prof. Giorgos Konstantinou ja prof. Erik T. Tawaststjerna meistrikursustel. Jakob Teppo on olnud mitme eesti helilooja klaveriteoste esmaesitaja, seal hulgas Timo Steiner, Pärt Uusberg jt. Samuti salvestanud muusikat plaatidele “Klassikaraadio tuleb külla” (ERR) ning “Õekese eest” ning koostöös erinevate eesti teatritega, samuti Pärt Uusbergi muusikat mitmele eesti filmile, seal hulgas Rein Marani ja Martti Helde filmidele. Hooajal 2013/14 osales ta Eesti Draamateatris Uku Uusbergi lavastatud etenduses “Kuni inglid sekkuvad“, 2016. aasta suvel Naissaarel Nargenfestivali raames toimunud etendusel „Tüdrukud ei nuta ehk Katharina lähetamine“ ning Adamson-Ericu muuseumis toimunud etenduses „Elagu, mis põletab!“

Piletid Piletilevist

Kontserdipilet kehtib samal päeval ka näitusepiletina.

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu.
Korraldajad: Loovüksus MTÜ