Tagasi kalendrisse

Temaatiline ekskursioon „Eesti esimese skulptori August Weizenbergi elu ja looming“

Temaatiline ekskursioon „Eesti esimese skulptori August Weizenbergi elu ja looming“

Aeg: 20.03.19  18:00–19:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Temaatiline ekskursioon näitusel „Alguses olid … Köler ja Weizenberg“, mis on pühendatud Eesti esimese professionaalse skulptori August Weizenbergi elu ja loomingule.

August Weizenberg (1832–1921) on üks esimesi Eesti professionaalseid kunstnikke. Andeka ja sihikindlana suutis ta tisleriks õppides välja murda omaaegsest Eesti külakeskkonnast ning omandas erialase hariduse Berliini Preisi ja Peterburi Kunstiakadeemiates. Tema looming kõrgaeg möödus Itaalias aastail 1873–1890, hilisaastad aga Peterburis kuni I maailmasõjani. Kunstnik saabus kodumaale 1914. aastal, olles saatnud laevaga Tallinna kogu oma Peterburi ateljees olnud loomingurikkuse. Tema viimased eluaastad möödusid Kadrioru lossi merepoolses tiibhoones omaenda skulptuuride hooldajana. Juba omas ajas olid Weizenbergi vaated kunstile konservatiivsed, ta ei tunnistanud modernismi, lähtudes klassitsistlikust iluideaalist. Tema vabaloomingusse kuuluvad kirjandusest ja mütoloogiast lähtuvad tegelaskujud ja allegoorilised figuurid ent ka Faehlmanni kunstmuistendite kangelased. Weizenbergi portreelooming hõlmab nii kroonitud peade portreid kui ka Eesti esimeste rahvustegelaste portreebüste.

Näitusel on eksponeeritud suur valik kujuri teoseid erinevatest perioodidest, kusjuures lisaks lõpetatud töödele saab näha ka kunstniku tööprotsessi avavaid teoseid – savist ja kipsist mudeleid, poolikut puurimisjälgedega marmorskulptuuri. August Weizenbergi loomingu kõrgajaks olid Roomas elatud aastad, kui valmis suurem osa tema kuulsamatest teostest alates Evast ja Ofeliast kuni Koidu ja Hämarikuni, klassitsistliku akadeemilise kunsti iluideaale väljendab programmiliselt marmorbüst „Ideaalne“, mis on samuti näitusel väljas. Seejärel elas kunstnik üle kahekümne aasta Peterburis, selle perioodi olulisemateks töödeks on portreed, seal hulgas keisrite ja nende perekonnaliikmete portreebüstid.
August Weizenbergi viimaseks elupaigaks oli Kadrioru loss, tema korter asus merepoolses tiibhoones, lossis endas aga asusid tema teosed. Viimati toimus Weizenbergi näitus Kadrioru lossis 1987. aastal. Nüüd, enam kui kolmkümmend aastat hiljem on publikul võimalus taaskord näha nii suurt hulka selle suurepärase meistri teoseid.
Juta Kivimäe on Eesti Kunstimuuseumi skulptuurikogu hoidja ja staažikas kunstiajaloolane. Tema juhendamisel viidi viimase paarikülme aasta jooksul ulatuslik Weizenbergi teoste konserveerimine, mis on olnud väga keeruline ja ajamahukas protsess. Nii saab näitusel näha pea ainsat Weizenbergi kahefiguurilist skulptuurigruppi „Romeo ja Julia“, mis 1930. aastatel asus Kadrioru lossi trepikojas, samas kohas, kuhu see on ka praegusel näitusel paigutatud.

Kollaaž: Johann Köler. Itaallanna (Roomlanna). 1858. Eesti Kunstimuuseum /
August Weizenberg. Ideaal. 1888. Eesti Kunstimuuseum