Kadrioru lossi- ja pargiansambli 307. sünnipäeva tähistatakse kontsert-etendusega „Les élémens – barokktantsust elu killustikuni“

22. juulil täitub 307 aastat Kadrioru lossi- ja pargiansambli rajamisest ja 25 aastat Kadrioru kunstimuuseumi kui väliskunstile pühendatud Eesti Kunstimuuseumi filiaali avamisest. Kuna sama nooruslikku juubelit tähistab ka Kadrioru pargi Lilleaed, siis toimuvad juubelitele pühendatud pidulikud sündmused nii lossis kui ka pargis, pakkudes külalistele rikkalikku ja mitmekesist programmi.
Juubelipidustusi kroonib suurejooneline kontsert-etendus „Les élémens – barokktantsust elu killustikuni“. Tantsu, muusikat ja kirjasõna sünteesiva etenduse autoriks on Ingmar Jõela. Esinevad Maria Listra (sopran), Heldur Harry Põlda (tenor), Utopia Entertainment tantsutrupp, kammerorkester ME 107, dirigent Andrus Kallastu. Etendust saab näha kahel õhtul – 22. ja 23. juulil algusega kell 20.
„Kadrioru park, mille lugu ulatub tagasi 18. sajandi algusesse, on kunsti, ilu ja looduse kohtumispaigaks. Iga tema sünnipäev on pidu – pidu, millesse panustavad oma pühendumuse ja oskustega meie pargi aednikud, luues lillepeenardesse hooajaks kaunimaid kompositsioone ning hoolitsedes selle eest, et park võõrustaks oma külalisi parimas rüüs. Tänavune suvepidustus on eriline ka seetõttu, et 25. sünnipäeva tähistab pargi südames asuv Lilleaed. Selle juubeli tähistamiseks on loodud ainulaadne kontsert-etendus, mis rikastab kogu pargiansambli juubelipidustusi ning kutsub nautima elu ilu barokist tänapäevani,“ ütles Kadrioru Pargi üldosakonna juhataja asutuse juhataja ülesannetes Pille Sõstra.
Kadrioru kunstimuuseum tähistab 25. sünnipäeva peredele suunatud tegevuste ja oma ajaloole tagasi vaatavate väljapanekutega.
„25. aastapäeva tähistamiseks 22. juulil avab Kadrioru kunstimuuseum mitu olulist laiendust oma püsinäitusel, sest meile on oluline kõige laiema publiku kaasamine ja kunsti vahendamine kõikidele inimestele olenemata nende vanusest, soost, rahvusest, füüsilistest või vaimsetest võimetest. Juubeliaasta uuenduste fookuses on lastega pered, aga ka kõik muud lapsemeelsed ja mänguhimulised kunstihuvilised,“ ütles Kadrioru kunstimuuseumi direktor Aleksandra Murre.
Suursugusesse Kadrioru lossi jõuavad vanade meistrite taieste vahele mängulised tegevusjaamad, mis pakuvad põnevust ja aitavad teoseid paremini mõista. Nendeni juhatab külalisi eriline audiogiid, mille tekstid on loonud kirjanik Eia Uus. Uudishimulik tüdruk Kadri saab koos audiogiidi kuulajaga teada Kadrioru lossi ja kunstiteoste saladusi, sest kujutatud tegelased ärkavad ellu ning pajatavad oma lugusid. Avastusteekonnal saab vahel ka peatuda ja mängida, sest muuseumi peakorrusel avatakse laste tegevustuba, mille peamagnetiks on Kadrioru lossi makett.
Tegevustoas on rohkelt mänge ja loovülesandeid aktiivseks tegutsemiseks, mis aitavad teha muuseumikülastuse põnevaks ja meeldejäävaks igale lapsele. Laste tegevustuba ja mängulised ülesanded on loodud muuseumi pedagoogide ja kunstnik Mae Kivilo koostöös. Lastesõbraliku muuseumi täienduste pidulik avamine ja lühietendus „Kadri ja Geenius“ toimub lossi peasaalis 22. juulil kell 16.
Kadrioru kunstimuuseumi püsinäitus täieneb veel ühe temaatilise saaliga – juubeli puhul avatakse graafikakabinet, mille väljapanekud hakkavad vahelduma iga nelja kuu tagant. Esimene näitus „Unistuste arheoloogia“ on pühendatud kuulsa itaalia kunstniku Giovanni Battista Piranesi ofortidele ning on ühtlasi ka meenutuseks 2001. aastal Kadrioru kunstimuuseumis toimunud esimesest näitusest, mis alustas muuseumi uurimuslike ja oma kogu laiemasse konteksti asetavate väljapanekute traditsiooni. Näitusega mälestatakse armsat kolleegi, kuraator Anu Allikveed (1960–2024).
Sünnipäevapidustusi avavad traditsioonilised Lossiaiamängud, mis raamatuaasta puhul keskenduvad kirjasõnale – täpsemini muinasjuttudele. Tuntud muinasjuttude tegelased pakuvad lastele ja nende vanematele mängulisi ülesandeid või vahvat meisterdamist Kadrioru lossi ümbruses ning Peeter I maja ja Lastemuuseumi Miiamilla juures. Tegevuspunktid on 22. juulil avatud kell 13–16, vabas õhus toimuvad tegevused on kõigile tasuta.
Kadrioru pargi taimestikust, arhitektuurist ja ajaloost räägitakse pargituuridel, mis toimuvad kell 16 (inglise keeles), 17 ja 18. Gruppide kogunemine toimub Kadrioru pargi uue infopunkt-muuseumi ees (Weizenbergi 26/1).