Jumalikud kassid ja võimsad valvurid. Kassid ja koerad esi- ja vanaaja kunstis
Kursuse avaloengus tutvustab kunstiajaloolane Anu Allikvee koerte ja kasside kujutisi ja suhtumist neisse alates aegade algusest.
1. loeng sarjast: Kunstiajaloo lühikursus „Kassid, koerad ja kunstnikud“
Kui koeri on kujutatud juba kaljujoonistel, siis kass jõudis kunsti alles Vana-Egiptuse kultuuris. Kassid olid Egiptuses austatud kui kassipäise viljakusjumalanna Basti sümbolid, kuid võistlesid samas koertega inimeste tähtsaima lemmikloomana. Teistes vanades tsivilisatsioonides, mis kujunesid Mesopotaamias, on kunstis kindel koht vaid võimsatel valve- ja jahikoertel – mastifitel.Antiik-Kreekas ja -Roomas olid kassid veel haruldased, kuid seda enam on kunstnikke huvitanud koerad. Inimese saatjana on neid kõikjal – vaasi- ja seinamaalidel, mosaiikidel, freskodel ja hauasteelidel. Paljud koerte elusuuruses ja elutruud kujud kaunistasid ka antiikinimeste kodusid. Väga lähedasest suhetest lemmikutega annavad märku ka koerte hauakivid ja epitaafid.
Anu Allikvee on lõpetanud 1985. aastal Tartu Ülikooli kunstiajaloolasena. Töötanud Eesti Kunstimuuseumis alates 1983. aastast teadurina. Alates 2000. aastast Kadrioru kunstimuuseumi välisgraafika osakonna kuraator. Oma uurimistöös on Anu Allikvee varem keskendunud baltisaksa kunstile, nüüd Lääne–Euroopa graafikale.
Ta on kureerinud näitusi, avaldanud erialaseid artikleid, osalenud teaduskonverentsidel Eestis ja Saksamaal, koostanud näitusekatalooge ning artikleid. Anu Allikvee on kunstiringkondades tuntud kui detektiiv, kes annab tundmatute kunstnike tundmatutele töödele tagasi nende nimed ja koha tulevases kunstiajalookirjutuses. Samas iseloomustab Allikveed oskus teha suuri üldistusi ja head nalja, mis muudavad tema loengud kütkestavaks. Inimesena on Allikvee suur kasside sõber, kes ise on päästnud kindlast surmast ühe tänavakassikese elu ning teinud temast Eesti Ekspressi superstaari.
Kursuse üldtutvustus
Loengutes käsitletakse kahe paljudele nii lähedase ja armsa looma – koera ja kassi – kujutamist kunstis läbi aegade, pöörates tähelepanu loomakujutiste erinevatele tähendustele ning loomadesse ja laiemalt loodusesse suhtumise muutumisele. Kronoloogiliselt ülesehitatud 7-osaline kursus tutvustab koera ja kassi kujutamist erinevates tsivilisatsioonides ja kultuurides ning maailmakuulsaid kunstnikke, keda traditsioonilises kunstiajaloos tuntakse kui madonnade või kõrtsistseenide, natüürmortide või portreede, maastike või laevade kujutajatena.