Kersti Heinloo kudumislaupäevakud Kadrioru kunstimuuseumis
Mis ühendab käpikuid, koonlalaudu ja Johann Kölerit? Kas tahaksid teada, kuidas oma kunsti-, loodus- või reisimuljeid mustriteks teisendada ja kududa need soojadeks sokkideks endale või lähedastele?
Kudumislaupäevakutel Kadrioru kunstimuuseumis saad selleks näpunäiteid ja häid nippe.
Laupäeviti: 02.11, 09.11, 23.11, 07.12, kell 12.00–14.15
Kudumis- ja käsitööentusiast, Draamateatri näitleja Kersti Heinloo juhendab novembrikuu laupäevadel kudumislaupäevakuid, kus valmivad Kadrioru kunstimuuseumi näitusest „Käpikust Kölerini. Muuseumikogu sünnilugu“ inspireeritud kudumid.
Oma käsitööteekonna kohta ütleb Kersti Heinloo:
„Endas käsitöögeeni jälitades jõuan esmalt oma Saue vanaema Helgani. Tema tikitud suured seinamaalid tekitasid minus väikese tüdrukuna suurt uudishimu ja hämmastust. Minu huvi näputöö vastu oli küll tükk aega peidus ning lõi õide alles kahekümnendate eluaastate keskel. Sellest ajast alates vahelduvad mu harrastused koos aastaaegadega: talvel ja sügisel kudumine ja jõuluehted, kevadel ja suvel lillepärjad, prossid ja tikkimine. Kutsun ka sind endaga neljal hilissügisesel laupäeval aega peatama ning nautima aja aeglasemat kulgemist meeldivate inimeste ja näputöö seltsis.“
Kudumislaupäevakute programm:
- 2. november – tutvume kunstiajaloolase juhtimisel näitusega „Käpikust Kölerini“, kogume inspiratsiooni, pildistame üles enda jaoks huvitavamad objektid, teeme sissejuhatuse mustriloome põhivõtetesse, õpime Kersti Heinloolt kasulikke nippe mustrite kavandamiseks
- 9. november – töötame välja omaenda mustri, alustame soki kudumist
- 16. november – kohtumist muuseumis ei toimu, kodus kudumise päev
- 23. november – koome ja vestleme muuseumis kunstimuljetest ja sügismõtetest. Võimalus külastada näitust ja Kadrioru kunstimuuseumi püsiväljapanekut
- 30. november – kohtumist muuseumis ei toimu, kodus kudumise päev
- 7. detsember – lõpetame sokipaari. Jäädvustame valmis kudumid näitusel eeskujuks ja inspiratsiooniks olnud eksponaatide kõrval fotodele
Kudumislaupäevakud sobivad käsitööhuvilistele, kes on juba omandanud põhitöövõtted ja oskused (silmuste loomine ühe ja kahe lõngaga, kannakapp jm) soki kudumiseks või on valmis neid paralleelselt laupäevakute toimumisega iseseisvalt õppima.
Kudumislaupäevakute fookus on muljete, fotode, nähtud mustrite ja muude inspireerivate kogemuste kudumismustriks teisendamisel; tehnilistel nippidel, mida ise mustrit kavandades teada ja tähele panna; loomingulisel lähenemisel rahvatraditsioonile ja -pärandile ning traditsiooniliste töövõtete ja moodsate sõnumite lõimimisel.
Mustri disainimiseks vajalikud vahendid (ruuduline paber, värvilised pliiatsid jm) on olemas muuseumis. Enda disainitud mustrile vastavad lõngad ja lõngadega sobivad vardad palume kaasa võtta alates 9. novembri kohtumisest, et saaksime kudumeid koos alustada ja tööga edeneda!
Piletid saadaval Fientas ja Kadrioru kunstimuuseumi kassas
Osalustasu sisaldab näitusetuuri 2. novembril, juhendamist mustriloome ja kudumise protsessis, muuseumi sissepääsupiletit igal kudumislaupäevaku kohtumisel ja teepause.
Näitus „Käpikust Kölerini. Muuseumikogu sünnilugu“ Kadrioru kunstimuuseumis tutvustab Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni kujunemislugu muuseumi asutamisest 1919. aastal kuni Teise maailmasõjani. Sel ajal koguti lisaks kunstiteostele ka taluesemeid, rahvuslikku käsitööd ja muud kultuurivara.