fbpx

Otsing

Lossimuusika: Xandi van Dijk ja Kärt Ruubel 03.11.2024 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Xandi van Dijk
Kontsert

Lossimuusika: Xandi van Dijk ja Kärt Ruubel

Xandi van Dijk – vioola (Lõuna-Aafrika Vabariik)
Kärt Ruubel – klaver

Kava:

Ernst Krenek – Sonaat vioolale ja klaverile op 117
Eduard Tubin – Vioolasonaat ETW 63
Dmitri Šostakovitš – Sonaat vioolale ja klaverile op 147

Xandi van Dijk (vioola) sündis Kaplinnas muusikute perekonnas, hakkas dirigeerima 14-aastaselt ja oli oma kahekümnendate keskpaigaks juhatanud kõiki suuremaid Lõuna-Aafrika orkestreid. Ta on Spieri Suvefestivalil teinud oma isa, Péter Louis van Dijki ooperi “Earthdiving” esmaettekande, dirigeerinud Mozarti “Die Zauberflöte” William Kentridge’i lavastust Kaplinnas ja Johannesburgis, salvestanud Philip Noyce’i filmihiti “Catch a Fire” soundtrack’i ning toonud Stellenboschi rahvusvahelisel kammermuusika festivalil 2016. aastal esiettekandele Denis Goldbergi ja Matthijs van Dijki “Moments in a Life”. Van Dijk debüteeris Euroopas dirigendina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees 2021. aasta veebruaris ja Saksamaal Müncheni Kammerorkestri ees 2023. aastal, misjärel debüteerib ta ka Austrias Vorarlbergi Sümfooniaorkestriga.

Van Dijki kirg nii dirigeerimise kui kammermuusika vastu viis ta Saksamaale ning alates 2007. aastast on ta rahvusvaheliselt tunnustatud Signum Quarteti liige. Kvartetiga on ta olnud rahvusvaheliste konkursside laureaat ning aastatel 2011–2013 kuulusid nad programmi BBC Radio 3 New Generation Artists. Kvarteti salvestised on pälvinud ülemaailmset tunnustust. Nende debüütalbum, Schuberti “Aus der Ferne” (Pentatone), mis sisaldab mitmeid Schuberti laulude van Dijki arranžeeringuid, võitis Diapason D’Or’i ja Opus Klassik 2019 auhinna. 2023 ilmub “Lebensmuth”, nende Schuberti-triloogia viimane osa.
Esinemised on viinud Signum Quarteti Carnegie Hallist Amsterdami Concertgebouw’sse, Wigmore Halli, Berliini Filharmooniasse, Aldeburghi muusika- ja kunstifestivalile, d’Aix-en-Provence’i festivalile ja BBC Promsile. Nad on salvestanud plaate Capriccio, harmonia mundi, Sony Classicali ja ECMi jaoks.

Van Dijk on alates 2017. aastast Müncheni Kammerorkestri vioolarühma kontsertmeister. Ta on nõutud solist ja külalissolist ning esineb regulaarselt Deutsche Kammerphilharmonie Bremeni, Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkestri, Orchestre de chambre de Paris’ ja Eesti Festivaliorkestriga jt.
Van Dijk on nõutud ka pedagoogina, oktoobris 2023 hakkas ta pidama Darmstadti Akademie für Tonkunsti vioola- ja kammermuusika õppejõu ametit.

Kärt Ruubel on kirglik kammermuusik ning esinenud üle kogu Euroopa. Etteasted erinevates kammerkoosseisudes on viinud teda nii Berliini Filharmooniasse, Berliini Konzerthausi, Concertgebouw Amsterdami, Luxemburgi Filharmooniasse ja Dortmundi Konzerthausi.
2018 aastal ilmus Kärdi esimene sooloalbum “Auff die Mayerin” koostöös Genuin Classics plaadifirmaga. Plaadil kõlavad barokiajastu heliloojate Bachi, Händeli, Fuxi ja Frobergeri looming.

Seal hulgas on Kärt esinenud mainekatel festivalidel nagu Usedomi muusikafestival, Mecklenburg-Vorpommerni Festival, Hohenlohe Kultursommer, Pärnu Muusikafestival ja Gezeiteni Muusikafestival.
Huvi kaasaegse muusika vastu andis impulsi ansambli Neophon asutamiseks. Olles ansambli liige aastast 2011 on Kärt Ruubel teinud koostööd selliste heliloojatega nagu Jörg Widmann, Wolfgang Rihm ja Peter Ruzicka. Kärt on 2024. aastal asutatud Ludens ansambli asutajaliige.

Kärt on lindistanud Põhja-Saksa Raadiole (NDR), Lääne-Saksa Raadiole (WDR), BBC-le ning Baieri Raadiole (BR Klassik).

Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis.