Publikupäev näitusel „Rooma 1810“
Näituse „Rooma 1810. Balti metseeni von Blanckenhageni kunstiostud“ avamispäeval toimub väljapanekut tutvustav loeng ja ringkäik kuraatoritega.
Kava
Kell 15 Loeng „Wilhelm von Blanckenhageni pärand Hessen Kasseli muuseumis“ saksa keeles. Dr Christiane Lukatis (Hessen Kasseli muuseum)
Kell 15.45 kuraatorituur näitusel eesti ja saksa keeles. J. Blanckenhageni kunstikogust, saksa kunstnikest Roomas ja näitusel eksponeeritud haruldastest teostest jutustavad kuraatorid Kadi Polli (eesti keeles) ja Christiane Lukatis (saksa keeles).
Kell 17 Ekskursioon näitusel vene keeles. Kunstiajaloolane Aleksandra Murre
Näitus tutvustab üht Liivimaa kõige olulisemat 19. sajandi alguse kunsti kogu, mis kuulus rikkale riialasele Wilhelm von Blanckenhagenile. Peaaegu kogu 1810. aasta veetis Blanckenhagen koos perega Roomas, kus tema lai tutvusringkond ja tegevus kunstimetseenina leidsid kajastust rahvusvahelises seltskonnakroonikas. Blanckenhagenite Rooma-reis oli üks uhkemaid näiteid baltisakslaste grand tour’idest sellesse Euroopa kunstimetropoli.
Näitus vaatleb Blanckenhageni arvukaid kunstioste ja suhteid Rooma rahvusvahelise loojaskonnaga. Tema kaudu jõudis omal ajal Liivimaale Jakob Philipp Hackerti, Joseph Anton Kochi, Gottlieb Schicki, vendade Riepenhausenite ja paljude teiste nimekate saksa kunstnike looming. Sünnilinn Riia sai temalt juubelikingituseks skulptor Bertel Thorvaldseni loodud monumendikavandi. Maalide ja joonistuste kõrval ei puudunud kogust ka trükigraafika: renessansiajastu suurteoste reproduktsioonid ning Itaalia ja Rooma vaated.
Christiane Lukatis on kunstiteadlane, Wilhelmshöhe lossis Kasselis 2021/2022 toimunud näituse „Kohtumispaik Rooma 1810 – ühe kunstialbumi lugu“ kuraator.
Kadi Polli on kunstiteadlane, Kumu kunstimuuseumi direktor, 2013–2014 tegeles Wilhelm von Blanckenhageni Rooma reisi ja kollektsiooni ajaloo uurimisega