Ars Academica. Tartu Ülikooli kunstikogu
Tartu Ülikool on Eesti kunstiteaduse, esimese kunstimuuseumi ja kunstiõppeasutuse – joonistuskooli – sünnikoht. Samuti on 1632. aastal asutatud ja 1919. aastal Eesti rahvusülikooliks reorganiseeritud Tartu Ülikool eestikeelse kunstielu tugisammas, mille kollektsiooni kuuluvaid töid võib sageli näha nii Eesti kui välisnäitustel.
Tartu Ülikooli enam kui kahesaja aasta jooksul kujunenud ja oma olemuselt mitmepalgelise kunstikogu ülevaatenäitust ei ole siiani aga toimunud. Selle kummastava lünga Eesti kultuurielus täidab nüüd näitus „Ars academica“. Näitus toob vaataja ette ülikooli kunstivara paremad palad, alates Albrecht Dürerist lõpetades Ilmar Maliniga, ning räägib avameelselt akadeemilise kogu saatusest ja probleemidest, kunstitööde kogumise põhimõtetest, traditsioonidest ja tulevikuväljavaadetest.
Kunsti ja teaduse võimet siduda erinevaid paiku, aegu ja teadmisi demonstreerib ilmekalt ka näituse avapilt – Enn Põldroosi maalitud seinapannoo „Universitas Tartuensis“.
Eesti 100-aastase rahvusülikooli külalisnäitus 100-aastase Eesti Kunstimuuseumi filiaalis Kadrioru kunstimuuseumis ei ole pelgalt kahe pikaajalise koostööpartneri juubelihõnguline sõpruskohtumine. Näitus ning selle saateprogramm tuletab avalikkusele meelde kunsti ja teaduse ajaloolist sümbioosi ning tulevikku loovat sünergiat, püüdes kõnetada kõiki põlvkondi. Näituse saateprogrammi saab vaadata siit.
Näituse kuraatorid: Tiina-Mall Kreem (Eesti Kunstimuuseum), Ingrid Sahk (Tartu Ülikooli muuseum)
Näituse kujundus ja graafiline disain: Angelika Schneider
Näituse teist versiooni on võimalik näha Tartu Ülikooli muuseumis 2020. aasta sügisel.
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.