Tagasi kalendrisse

Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu

<i>Ars academica</i>. Tartu Ülikooli kunstikogu

Aeg: 02.11.19–22.03.20  10:00–18:00
Asukoht: Kadrioru kunstimuuseum

Eesti kultuur on suuresti sündinud Tartus, kus ülikoolihariduse – süsteemse arusaama maailmast – on nüüd juba peaaegu neljasaja aasta jooksul saanud suur hulk siinset maad ja rahvast kujundanud inimesi. Tartu Ülikool on ka Eesti kunstiteaduse, esimese kunstimuuseumi ja kunstiõppeasutuse sünnikoht.

1919. aastal Eesti rahvusülikooliks reorganiseeritud Tartu Ülikool on eestikeelse kunstiteaduse tähtis tugisammas. Ülikooli väärtuslik kunstikogu osaleb aktiivselt kaasaegses kunstielus. Kollektsiooni kuuluvaid töid võib sageli näha nii Eestis kui ka välismaal toimuvatel näitustel.

Rohkem kui kahesaja aasta jooksul kujunenud ja oma olemuselt mitmepalgelise kollektsiooni ülevaatenäitust ei ole aga siiani toimunud. Selle kummastava lünga Eesti kultuurielus täidabki näitus „Ars academica“, tuues vaataja ette ülikooli kunstivara paremad palad ja neist vormunud jõujooned ning rääkides avameelselt ka akadeemilise kogu saatusest ja probleemidest.

100-aastase Eesti rahvusülikooli külalisnäitus 100-aastases Eesti Kunstimuuseumi Kadrioru kunstimuuseumis ei ole pelgalt kahe pikaajalise koostööpartneri juubelihõnguline sõpruskohtumine. Näitus ja selle saateprogramm tuletab avalikkusele meelde kunsti ja teaduse ajaloolist sümbioosi ning tulevikku loovat sünergiat, püüdes kõnetada kõiki põlvkondi.

Kunsti ja teaduse võimet siduda eri aegu ja teadmisi ning lokaalset globaalsega demonstreerib ilmekalt näituse avapilt – Enn Põldroosi maalitud seinapannoo „Universitas Tartuensis“ (1982).

Näituse kuraatorid:
Tiina-Mall Kreem (Eesti Kunstimuuseum)
Ingrid Sahk (Tartu Ülikooli muuseum)

Näituse kujundus ja graafiline disain:
Angelika Schneider

Enn Põldroos. Universitas Tartuensis. 1982. Tempera, masoniit. Kingitud 1982. aastal Tartu Ülikooli 350. aastapäevaks ENSV Kultuuriministeeriumi poolt