fbpx

Otsing

Stiilsed asjad. Mööbel ja tarbekunst Eesti kogudest 18.05.2022 – 04.09.2022

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Näitus

Stiilsed asjad. Mööbel ja tarbekunst Eesti kogudest

Minevikust pärit esemed lisavad ajalootunnetusele emotsionaalset ja elulist mõõdet. Tass, tugitool ja teised tuttavalt praktilised ja argised asjad väljendavad nende valmistamise ja kasutamise ajal valitsenud meelelaadi ja esteetilisi kaanoneid. Kaunistuselementide sümboolikas ning esemete vormis, värvis ja materjalis peegelduvad ühiskondlikud ja majanduslikud olud, iluideaali muutused ning isegi sõdade võidud ja kaotused.

Näitus võtab luubi alla barokk-, rokokoo- ja ampiirstiili ning nende 19. sajandi uustõlgendused. Väljapanek ei püüa siiski terviklikult rekonstrueerida ajaloolisi interjööre, vaid tõstab valitud objektide kaudu esile ajastute ja stiilide karakterit ning vormi- ja dekoorielemente, kutsudes vaatajat neid märkama ja ära tundma ka väljaspool näitusesaali. Miks mitte otsida näitusel eksponeeritud barokset mööblit kaunistavat voluudimotiivi ka mujalt Kadrioru lossist või võrrelda jõulise baroki ja elegantse rokokoo väljendusi kujutavas ja tarbekunstis?

Paljud Eesti muuseumide kogudesse jõudnud mööbli- ja tarbekunstiesemed ning kujutava kunsti teosed pärinevad mõisatest. Need esindavad ajastu stilistikat ja maitse-eelistusi, kuid samal ajal on mitmel neist oma ainukordne valmistamise, päritolu, säilimise või konserveerimisega seotud lugu, mida avatakse näituse saatetekstides.

Näitusel on eksponeeritud esemed ja teosed Eesti Ajaloomuuseumi, Eesti Rahva Muuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Narva Muuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogudest.

Kuraator: Kerttu Männiste
Näituse töörühm: Aleksandra Murre, Anu Allikvee
Näituse kujundus: Liina Unt
Graafiline disain: Katre Rohumaa