fbpx

Otsing

Teekond Hispaania. Eriekskursioon näitusel „España Blanca y Negra“ 22.07.2024 | 16.00

Kadrioru kunstimuuseum
Hind alates
9 €

Täispilet 13 €, sooduspilet 9 €. Eelmüük Fientas, piletite olemasolul ka tund aega enne sündmust kohapeal.

'Ignacio Zuloaga (1870–1945). Peibutus. Detail. 1902. Õli. Erakogu, Barcelona
Näitusetuur
Teemaüritus

Teekond Hispaania. Eriekskursioon näitusel „España Blanca y Negra“

Ringkäik Kadrioru kunstimuuseumi näitusel „España Blanca y Negra. Hispaania maastikud Fortunyist Picassoni“ tutvustab Hispaania maastikumaali alates selle kujunemisest 19. sajandil kuni elegantselt värvitundlike ja hullumeelselt vabade modernistlike suundumusteni, millest kasvas välja maailma kunsti radikaalselt muutnud Pablo Picasso. Hispaania maalikunstnike teostega tutvumise vahele kõlavad katked Friedebert Tuglase Hispaania reisikirjadest.

Hispaania maastikumaal sai alguse 19. sajandil välismaalaste huvist Hispaania folkloori, eksootilise looduse ja arhitektuuri vastu. Riigi moderniseerimise perioodil põrkusid omavahel vastandlikud lähenemised oma identiteedi ja rahvusliku kuvandi kujutamises: helge ja elurõõmsa nn valge Hispaania ning sünge, tõsise ja kultuuripärandi süvakihtidest lähtuva nn musta Hispaania idee. Nende pooluste vahel ja kõrval puhkes sajandivahetusel õide Kataloonia modernistlik maal, mis tõi kokku esimese maalilisuse ja värvitundlikkuse ning teise poole intellektuaalsuse.

Kirjanik Friedebert Tuglase reisikirjade kohta on öeldud, et pärast Tuglast pole ilma teda nimetamata enam võimalik eesti keeles Hispaaniast kirjutada. Tuglas oli 27-aastane, kui ta 1913. aasta talvel võttis ette ligi kolmenädalase reisi Hispaaniasse. Tema teekond viis San Sebastiánist (Donostia) läbi Burgose ja Valladolidi, ta peatus Madridis, Cordobas, Toledos ja Sevillas ning jõudis lõpuks välja Barcelonasse. Kestuselt lühikese reisi jooksul jõudis Tuglas külastada olulisemaid arhitektuurimälestisi, süveneda Hispaania maalikunstnike loomingusse ning hulkuda kohalikel tänavatel.

Eriekskursiooniga tähistab Kadrioru kunstimuuseum Kadrioru lossi- ja pargiansambli 306. aastapäeva!