fbpx

Otsing

Avaldatud 01.03.2024 | 15.04

Eesti suursaatkonnas Helsingis avati näitus „Värvide tantsud. Eesti ja Soome modernism“

""
Näituse avamine Eesti suursaatkonnas Helsingis Foto: Kristi Leht

1. märtsist on Eesti suursaatkonnas Helsingis avatud näitus „Värvide tantsud. Eesti ja Soome modernism“, mis eksponeerib Eesti Kunstimuuseumi kogus leiduvaid Soome modernistlike loojate teoseid dialoogides ja kõrvutustes Eesti 20. sajandi esimeste kümnendite kunstiga.

Saatkonnahoones avatud näitus tõukub 2023. aastal Kadrioru kunstimuuseumis toimunud näitusest „Värvide tants. Soome modernistlik kunst“, millega toodi pärast rohkem kui 20-aastast pausi taas publiku ette Eesti Kunstimuuseumi väike, kuid esinduslik Soome 20. sajandi algupoole kunsti kogu.

„20. sajandi esimestel kümnenditel loodud modernistlik Soome kunst sündis kahe vastandliku suundumuse mõjuväljas: ühelt poolt romantiseeriv rahvuslike müütide ja sümbolite loome, teisalt Lääne-Euroopast lähtunud uuenduslikud, kunstniku ja kunstiteose individuaalsust ja autonoomiat väärtustavad voolud. Helsingis toimunud rahvusvahelised näitused inspireerisid lühiajalist, kuid säravat värvide läbimurret ning värviotsingute ajajärku Soome kunstis. Jõulises ja ekspressiivses maalilaadis nähti elujõu, eneseiroonia ja teatava kareduse kui üdini soomelike väärtuste väljendust,“ tutvustab näituse kuraator Kerttu Männiste.

Väljapanekus ongi esindatud otsijad ja mässajad: Paul Cézanne´ist ja postimpressionismist mõjutatud Tyko Sallinen, elegantse joone- ja pinnakäsitlusega Eero Snellman, tundliku sotsiaalse närviga Alvar Cawén. Neile kõrvutuseks on valitud modernismi erinevaid nägusid esindavad Eesti autorid: ekspressionistlik Peet Aren, hoogne ja värvirõõmus August Pulst, geometriseeriv ja konstruktivistlik Märt Laarman. Vahetuid kontakte ja otsest vastastikust loomingulist mõju Eesti ja Soome kunstnike vahel oli vaadeldaval perioodil napilt. Seda enam on hea meel, et väljapanekus leiduv Oskar Kallise „Soome maastik“ väljendab tundliku Eesti kunstniku muljeid naabermaa põhjamaisest maastikust.

Lisaks Eesti Kunstimuuseumi kogudest pärit teostele leiab väljapanekust kolm maali perekond Värniku kunstikogust.

Näituse külastamiseks palub Eesti suursaatkond Helsingis (Itäinen Puistokatu 10) aja eelnevalt kokku leppida (telefon: +35896220260, e-kiri: ).

Näitus „Värvide tantsud. Eesti ja Soome modernism“ on avatud 30. augustini 2024.