Otsing

Avaldatud 02.05.2022 | 09.08

Hispaania kunst Prado muuseumist tuleb Kadriorgu

Francisco Tardío. Foto: Prado muuseum

Mai alguses saab Kadriorus tutvuda Hispaania kunsti ja kultuuriga, kui pargi promenaadil avatakse vabaõhunäitus ning Kadrioru kunstimuuseumis peab loengu Francisco Tardío Madridi Prado muuseumist.

Hispaania olulisima kunstimuuseumi – Museo del Prado välissuhete osakonna juht Francisco Tardío esineb 5. mail loenguga selle ühe maailma tuntuma muuseumi kollektsioonist ja kujunemisest. Ingliskeelne loeng „Prado. 200-aastase muuseumi lugu“ toimub kell 15 Kadrioru kunstimuuseumis.

Prado muuseum kuulub maailma olulisemate kunstimuuseumide hulka, paljud selle kogudesse kuuluvad maalid on kõigile kunstiajaloo õpikutest tuntud tähtteosed. Iga-aastaselt külastab muuseumi ligi kolm miljonit inimest. Muuseumi kogude tuumiku moodustavad kuninglikud kollektsioonid, mis peegeldavad Hispaania kuningate sajandeid kestnud erakordselt suurt huvi kunsti vastu. Kollektsioon kajastab kuningate eelistusi ja maitset ja näitab Hispaania monarhia hiilgust. Kuigi suurima osa kogust moodustavad Hispaania kunstnike maalid, kuuluvad ka sellesse Itaalia ja Madalmaade 16.–17. sajandi suurmeistrite teosed. Loengus käsitleb Francisco Tardío nii muuseumi kujunemist ja kollektsiooni olulisemaid teoseid, kui ka muuseumi toimimist ja rolli viimase saja aasta jooksul. Prado muuseum on oluliseks Hispaania rahvuslikus sümboliks, selle kunstiväärtused on osa hispaanlaste identiteedist.

Francisco Tardío visiit Tallinnasse on seotud Prado muuseumi ja Hispaania suursaatkonna koostööprojektina valmiva välinäitusega „Prado meistriteosed Tallinna tänavatel“ (Prado in the Streets). 4. mail avatakse Kadrioru pargis, Kadrioru Kunstimuuseumi ja Russalka vahelisel promenaadil repronäitus, mis eksponeerib Hispaania El Prado muuseumi pärleid. Tegemist on Prado muuseumi ammuse algatusega, mis on varem külastanud mitmeid suurlinnu Ameerikas, Euroopas, Aasias ja Aafrikas.

Kuna muuseumi tähtteosed ei lahku kunagi oma kodumuuseumi seintelt, tuuakse nende üks ühele kõrgetasemelised trükikoopiad maailma eri paikadesse, et tutvustada Madridis asuvaid, kuid kogu inimkonna kultuuripärandisse kuuluvaid kunstiteoseid laiemale publikule. Prado muuseum omab üle 8200 maali, millest 50 kõige olulisemat alates Velázqueze „Õuedaamidest“ (Las Meninas) kuni Goya „Alasti majani“ on kaasatud sellele näitusele. Tallinnas tuuakse maalireprode näitus Kadriorgu, Mere alleele, mis viib Kadrioru lossi juurest Russalka monumendi poole. Kõigile huvilistele avatud tasuta näitus avatakse 4. mail ja seda saab külastada kuni 12. juunini.

Näitus ja loeng saavad teoks Hispaania Suursaatkonna, Museo del Prado, Eesti Kunstimuuseumi ja Tallinna Kultuuriameti koostöös.

Vaata loengu kohta rohkem siin ja liitu sündmusega Facebookis.