fbpx

Otsing

Pikk kolmapäev: Ilu või tõde. Akadeemilise ja realistliku kunsti vastandumine Vene kunstis 19. sajandil 22.11.2023 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Ilja Repin. Sõduri jutustus. 1877. Eesti Kunstimuuseum
Näitusetuur

Pikk kolmapäev: Ilu või tõde. Akadeemilise ja realistliku kunsti vastandumine Vene kunstis 19. sajandil

Temaatilise ekskursiooni Kadrioru kunstimuuseumi püsinäitusel viib läbi kunstiajaloolane ja muuseumi direktor Aleksandra Murre.

19. sajandi keskpaik tähistab radikaalset murrangut Vene kunstis, kus kajastusid ka kogu ühiskonnas toimunud suured muudatused. Sajandi teises pooles tekib Venemaal esmakordselt kunstirühmitus, mis pakub teistsugust nägemust kunstist ja kunsti rollist ühiskonnas, astudes vastu enam kui sajandi jooksul kunstivälja suunanud keiserlikule kunstiakadeemiale.
Realistliku suuna kunstnikud loovad Rändnäituste ühingu, mis korraldab peavoolukunstile vastanduvaid näitusi, kuhu on oodatud kõikidest seisustest külastajad. Oma kunstis osutavad nad sotsiaalsele ebavõrdsusele, püüdes harida lihtrahvast ning muuta selle kaudu ühiskonda paremaks ja õiglasemaks. Lihtsustatult võib akadeemilise ja realistliku suuna vaidlusi kirjeldada kahe mõistega – ilu ja tõde –, mille vahele peredvižnikud tõmbasid võrdusmärgi.

Kadrioru kunstimuuseumi püsinäituse teoste põhjal vaatame, kuidas muutus 19. sajandi jooksul nii kunstikaanon kui ka -esteetika, alustades Fjodor Tolstoi neoklassitsismist ja Karl Brüllovi järgijate akadeemilisest romantismist ning lõpetades juhtivate peredvižnikute Ivan Kramskoi, Ilja Repini, Ivan Šiškini jt loominguga.

Sarjast

Pikad kolmapäevad on temaatiliste programmide sari, mis tutvustab muuseumi püsiväljapanekut ja ajutisi näitusi.